Každý účastník akce má osobní výbavu jako při požárním zásahu, to znamená třívrstvý zásahový oděv, obuv s ocelovou výztuží, přilbu, rukavice, kuklu, masku a dýchací přístroj na zádech. Celá tato výstroj váží přibližně 30 kilogramů. Dýchací přístroje mají dle typu váhu od 12 do 15 kilogramů. „Trať má necelé dva kilometry s celkem slušným převýšením, proto hasiči nasazují masky až v polovině trasy. Při normální spotřebě hasiče vydrží přístroj asi 40 minut, při výstupu na Kamenitý v tempu jen 20 minut,“ vysvětlil David Sadowski, velitel jablunkovské hasičské jednotky.
Tradice společných výstupů na Kamenitý se začala psát v roce 2012. „Vymysleli jsme ho s kolegy na túře, když jsme řešili horolezce s jejich pokořováním velehor za pomoci kyslíku i bez něj,“ nastínil Sadowski. Pro hasiče je tato akce součást přípravy jejich organismu na dlouhodobou zátěž, navíc každý hasič musí provádět pravidelný výcvik v obsluze a použití dýchacího přístroje. „Výstup na Kamenitý je zároveň první akcí v novém roce, kdy se sejdou hasiči z širokého okolí. Spojíme tím příjemné s užitečným,“ pokračoval velitel, který si vybavil první výstup v roce 2012. „Sněhu bylo po kolena a výsledný čas činil 56 minut. Rok 2017 zase prověřil funkčnost našich přístrojů. Byl mráz minus 18 °C. Letošní podmínky byly ideální,“ dodal.
Letos se společného výstupu zúčastnili hasiči z jednotek Jablunkov, Horní a Dolní Lomná, Mosty u Jablunkova, Bukovec, Písečná, Návsí, Třinec a Třinecké železárny. „Účastí nás podpořila i rodina Jana Lewinského, člena jablunkovské jednotky, který tragicky zahynul při výkonu služby. Nechyběl starosta Jablunkova Jiří Hamrozi či krajská zastupitelka Kateřina Chybidziurová,“ uzavřel Sadowski.