Sanitní speciály za den vyjížděly průměrně k 311 nemocným či zraněným, což je srovnatelný počet s rokem 2019. Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil bezmála sto třicet tisíc, tedy 356 za čtyřiadvacet hodin.
Do činnosti záchranářů výrazně zasáhla epidemie nemoci covid-19. Určené posádky spolupracovaly na odběrech u více než osmi tisíc osob. Týmy záchranné služby dále ošetřovaly 2699 nemocných s covidem-19, u nichž byla již nemoc diagnostikována, a minimálně stovky jiných, již jevili symptomy této choroby, ale ještě neprošli testováním.
Operátoři se nezastaví
Na nedostatek práce se rozhodně nemohou stěžovat operátoři záchranářů. Během uplynulého roku zvládli okolo půl milionu hovorů, tedy více než třináct set denně. Na tísňových linkách se přitom uskutečnilo přes 228 000 volání, což je o 36 000 více než v předchozím roce.
„Zátěž pracovníků krajského operačního střediska byla opakovaně v týdnech vrcholící epidemie opravdu enormní. Přitom právě na operátorech plně závisí organizační zvládnutí koronavirovou pandemií ztíženého provozu s nárůstem událostí někdy až o desítky procent,“ vysvětlil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.
Tělesná onemocnění
Převážná většina zásahů se týká tělesného onemocnění. Těchto pacientů ošetřili záchranáři v kraji bezmála 78 000, o čtyři tisíce více než v roce 2019 (57 000 v roce 2010).
„Ve více než 600 případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším téměř 1700 postižených již záchranáři nedokázali pomoci. Ve třech tisícovkách případů jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou,“ pokračoval dále mluvčí. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno 1113 pacientů.
Úrazů naopak ubylo
Záchranáři ošetřovali 21 415 osob, které utrpěly nějaký úraz či nehodu. Je to o přibližně patnáct set méně než v roce 2019. Většina jich byla spíše lehkých či středně těžkých a bezprostředně neohrožovaly život postiženého. „Přes dvě stě padesát zraněných však bylo ve vážném stavu.
Šest desítek osob s úrazy pak musely naše posádky resuscitovat,“ upozornil Humpl s tím, že lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 135 postižených. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky, nebo záchranáři prohráli boj o jejich život během zásahu.
Průběh roku, provázený protiepidemickými opařeními, měl příznivý vliv na množství úrazů lehčího charakteru, kterých výrazněji ubylo, avšak počet smrtelných zranění zůstal srovnatelný s předchozími roky.
Celý článek najdete v aktuálním Třineckém hutníku.