„Zajímavé na celé akci je fakt, že poprvé v historii železáren jsme použili inteligentní řízení systémem DALI – LINK s pomocí čidel a programovatelného modulu společnosti B.E.G. V praxi to znamená, že s přibývající intenzitou osvětlení slunečním svitem systém inteligentního řízení snižuje svítivost LED svítidel. Systém umí regulovat jejich svícení s dodržením hodnoty hygienického minima pro daný prostor,“ upřesňuje Marian Czyž, vedoucí odboru Zabezpečení údržeb (VY). Doplňuje, že světelný návrh a elektrodokumentaci zpracovala Třinecká projekce.
Systém také umožňuje jednoduše nastavit intenzitu osvětlení pomocí aplikace v mobilním telefonu. Na jedno čidlo lze napojit maximálně 50 svítidel.
Největším přínosem inteligentního systému řízení osvětlení je úspora ve spotřebě elektrické energie. Původní osvětlení 84 výbojkových svítidel se skutečným příkonem 686W údržba nahradila dvěma typy již na provoze odzkoušených LED svítidel od firmy InLED. Prvním typem byla svítidla GP v počtu 66 kusů se skutečným příkonem 204 W, s vyřazovacím úhlem 60° a druhým typem byla svítidla HBT2 v počtu 18 kusů se skutečným příkonem 220W se shodným úhlem vyzařování.
Spotřeba energie při mnohem vyšším osvětlení prostoru výrazně klesla. „Původní změřená spotřeba elektrické energie za den v části provozu hlubinných pecí byla 1383 kWh při průměrné intenzitě osvětlení 67 luxů. Po výměně svítidel spotřeba klesla na 419 kWh za den, a to bez použití regulace a při průměrné intenzitě 270 luxů,“ podotýká Leopold Paszek, technolog VY s tím, že hygienická norma pro tento prostor udává minimum 200 luxů.
Při zapojení regulace svítidel s nastavenou intenzitou osvětlení dle normy na 200 luxů se týdenní měření spotřeby elektrické energie pohybovalo od 351 do 223 kWh za den v závislosti na intenzitě slunečního svitu.
Úspora energie tak jen výměnou světel dosahuje 70 %, s dobře zvolenou regulací se podařilo dosáhnout úspory ve výši 84 %. Navíc životnost LED svítidel je mnohem vyšší než původních výbojkových.
„V současné době v huti spotřeba za osvětlení přesahuje 53 000 MWh ročně, což při průměrné ceně elektrické energie znamená náklady okolo 100 milionů korun. Snížíme-li instalovaný výkon osvětlení při dodržení veškerých platných hygienických norem ze současných 7 na 2,8 MW, znamenalo by to v ideálním případě roční úsporu okolo 50 milionů korun,“ uzavírá Marian Czyž.