Přestože se obešly bez mimořádných událostí, operátoři ZZS přijímali větší počet tísňových hovorů, než v běžných dnech a také posádky musely během tří uplynulých dní ošetřovat více pacientů.
V průběhu Štědrého dne bylo řešeno 379 událostí, 25. prosince 374 a na druhý svátek vánoční pak 360. „Záchranáři v době vánočních svátků ošetřovali celkem 1124 pacientů. Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali nárůst činnosti o přibližně deset procent,“ dodal mluvčí zdravotníků Lukáš Humpl.
Pokud jde o příčiny zásahů, jako v jiné dny převažovali z především pacienti staršího věku s interními onemocněními. Nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Důvodem četnějších výjezdů jsou i zavřené ordinace praktických lékařů. Záchranáři zasahují ponejvíce u nemocných s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. „Také zaznamenáváme řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy. Třiadvaceti pacientům lékaři ZZS již nemohli pomoci, protože zemřeli před příjezdem posádky nebo po neúspěšné resuscitaci,“ pokračoval mluvčí.
Mezi obtížemi byl zřejmý nárůst nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také zraněné při úrazech – nejčastěji pádech, kterých bylo přes stovku. Při požáru vánočního stromečku došlo na Štědrý den ve Frýdku-Místku k popálení dvou osob. Obě byly po ošetření transportovány do nemocnic.
„Posádky ZZS vyjížděly během svátků také ke covid pozitivním pacientům. Množství těchto nemocných nebylo vyšší, než činí průměr posledních dvou týdnů a denně jsme tak zasahovali u přibližně pěti desítek nemocných s koronavirem. Za tři sváteční dny byl jejich počet celkově okolo sto padesáti,“ uzavřel Humpl.