Druhý ročník výstavy byl otevřeným prostorem pro představení inovací výzkumných ústavů, vysokých škol i firem. Na ploše přesahující 500 m2 se prezentovali vystavovatelé z Ruska, Číny, Izraele, Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Íránu, Rumunska, Polska i Slovenska a dalších zemí Česko nevyjímaje.
Pro návštěvníky byl připraven i atraktivní doprovodný program, například letecký simulátor, s nímž dospělí i děti přistávali s Boeingem na letišti v Praze. Někteří se nebáli vyzkoušet ani gyroskop s přetížením 3G, tedy letu se stíhačkou.
„Snažili jsme se do Třince přitáhnout atraktivní vystavovatele i program, který zaujme laiky.“Jan Kobielusz, předseda ČHS
Svou expozici zde v samém centru výstavní plochy měly také Třinecké železárny a firmy ve skupině. „Představili jsme například Laserovou triangulační metodu detekce rozměrových a tvarových vad plynule litých předlitků a také dvě firemní inovace, z nichž jedna řeší úsporu elektrické energie,“ uvedl Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren.
„Snažili jsme se do Třince přitáhnout atraktivní vystavovatele i program, který zaujme laiky,“ řekl Jan Kobielusz z pořadatelské organizace Česká hutnická společnost. K vidění bylo i několik samostatných výzkumných projektů vysokých škol sdružujících se ve spolku Transfera.cz, jehož posláním je podpora přenosu výzkumných výsledků do praxe. „Mezi jinými zde prezentoval vynález zařízení pro rychlé a nedestruktivní měření zbytkového austenitu. Austenit je tuhý roztok uhlíku v železe a výrobci surového železa potřebují jeho obsah definovat,“ upřesňuje Martin Duda, místopředseda spolku a člen předsednictva Technologické agentury ČR. Přístroj Austenitemeter vyvinuli na Univerzitě Palackého v Olomouci, umožňuje zjistit další strukturní, fázové i magnetické charakteristiky a lze jím měřit i korozní procesy a další povrchové jevy.
Z českých patentů byla na výstavě prezentována inovativní konstrukce odpružení kolečkové brusle, která umožňuje jízdu po nerovném povrchu. Návštěvníci mohli vidět její funkční prototyp z 3D tiskárny. Vynález už má český i evropský patent. „Je tam vidět progres i lidský příběh vynálezce, který si šel za svým snem, obětoval tomu asi spoustu energie a vypadá to, že by to mohlo mít dobrý konec ve formě komerčního výstupu, který bude volně prodejný na trhu,“ řekl předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů Lukáš Zmeškal.
Doprovodný program pořadatelé pojali jako putování od inovativního vzdělávání k inovativnímu zaměstnavateli a ve spolupráci se školami připravili ukázky moderních prvků ve výuce jako například virtuální realitu, tvorbu 3D prezentací, 3D tisk, zapojení stavebnice Merkur do výuky a další zajímavosti.