Český Těšín měl k prvnímu letošnímu dni 25 092 obyvatel. I přes obecně se snižující porodnost, Českotěšínští hlásí úbytek obyvatel jen v počtu šesti občanů, přičemž vloni to bylo 159. Vděčí za to především skutečnosti, že se více osob do města přistěhovalo (576), než odstěhovalo (561), což v minulých letech nebylo.
„Potvrzuje se, že Český Těšín se stává nejen díky své poloze, ale také díky obrovským investicím do městské infrastruktury, do parků a hřišť pro děti, stejně jako do školských a sportovních zařízení dobrým místem pro život. Jsme jedním z mála měst v regionu, které má tak nepatrný úbytek.“ starosta Českého Těšína Vít Slováček
Loni se městu narodilo 249 občánků, na svět tady přišla také tři těšínská dvojčátka. „Mezi třemi nejčetnějšími jmény narozených dětí již nebyla Laura, Viktorie nebo Nela, které patřily k nejoblíbenějším v minulém roce, ale byla to opět Tereza, také Julie, znovu Eliška a Anna. Naopak hitparádu chlapeckých jmen roku 2017 vede Matyáš, oblíbenými se stala také jména Adam, Daniel, Patrik a opět Jan,“ uvedla referentka matriky Lýdie Chlebusová s tím, že rodiče se stále častěji nebojí sáhnout po méně obvyklých jménech. V loňském roce to byla např. chlapecká jména Derrick a Raphael a dívčí Eliana Mira, Elisa, Melisa, Tamaya a také Jennifer, Nicolette a Elisabeth.
V roce 2017 však zemřelo o 21 obyvatel Českého Těšína více (270), než se jich narodilo (249). Počet Třinečanů se snížil více než u jeho sousedů. Ze statistik úřadu vyplynulo, že hutnickému městu za loňský rok ubylo 290 občanů, které tak do roku 2018 vstupovalo s 35 225 obyvateli. „V loňském roce se z města odstěhovalo celkem 649 občanů a přistěhovalo se 463. Narodilo se celkem 241 dětí a zemřelo 345 občanů Třince,“ shrnula mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová.
Podle údajů třinecké matriky patří mezi nejoblíbenější chlapecká jména Šimon a Vojtěch, mezi dívčími jmény zvítězila Sofie. Mezi častějšími jmény se na prvních místech objevují ještě Matyáš, Tobiáš, Ondřej a Sebastian, u holčiček pak Tereza, Natálie, Laura a Markéta. Rodiče své děti pojmenovávali i nezvykle, takže v Třinci můžeme potkat například Innes, Melissu, Tessu, Mikeše, Thea, Rubena či Simeona. „Všeobecně získávají popularitu biblická jména,“ popsala zajímavý trend Szlaurová.
Přesně 5 616 obyvatel má na kontě nejvýchodnější město. Loni Jablunkovu přibylo 53 malých občánků – 27 chlapců a 26 holčiček. Tady mezi jmény vedou Sebestián a Viktorie. I přesto město zchudlo, a to meziročně o 48 obyvatel. Nově má adresu v nejvýchodnějším městě 134 lidí, odstěhovalo se jich ovšem 176 a zemřelo 60 občanů.
Jablunkov má také svého nejstaršího občana, který letos oslaví 97 let. Vůbec nejvíce ve městě žije občanů narozených v roce 1978 a těch ročníku 1973.