Celkem zkontrolovali 1 559 vozidel. Zaznamenali 338 dopravních přestupků, z toho 247 vyřídili v příkazním řízení v souhrnné výši 124 300 korun. Příslušnému správnímu orgánu oznámili 91 přestupků.
„K samotnému vyhodnocení výsledků můžeme uvést, že nejčastějším přestupkovým jednáním bylo, že 40 řidičů nesundalo nohu z plynu a porušili tak předepsanou rychlost. Hned v těsné blízkosti, tedy ve 37 případech, řidiči vyjeli na silnice, kdy jejich vozidla nesplňovala technický stav,“ popsala policejní mluvčí Eva Michalíková.
Ve stejném počtu se podle jejích slov chovali řidiči neukázněně a za jízdy drželi telefon. V 19 případech pak policisté zjistili nepoužití bezpečnostních pásů během jízdy.
„No a v neposlední řadě 13 řidičů usedlo za volant i přesto, že požili alkohol. Z toho tři řidiči nadýchali přes jedno promile alkoholu v dechu. Na základě provedeného testu na přítomnost omamných a psychotropních látek v těle se ukázalo, že dva řidiči řídili pod vlivem drog,“ upřesnila mluvčí.
Drogy na první pohled
Policie kontroluje, zda řidič nepil před jízdou alkohol, automaticky při každé silniční kontrole. U drogového testu je to trochu jiné. „Policista se rozhoduje podle několika aspektů. Zejména jde o vnější projevy kontrolované osoby, jejího způsobu jízdy, místní znalosti. Dále je test na drogy standardně prováděn i u řidičů, kteří zaviní vážnou dopravní nehodu,“ vysvětlila Michalíková.
Občas se osoba pod vlivem drog dá rozpoznat na první pohled. „Zažili jsme třeba řidiče, který za jízdy skákal ve vozidle. U něj jsme prokázali požití kokainu. Jsou ale i případy, kdy osoba nejeví žádné známky požití a k prokázání, že řídila pod vlivem drog, dojde až na základě pozitivního orientačního testu a následně odběru a rozboru biologického materiálu,“ pokrčila rameny policejní mluvčí.
Testy dokážou rozpoznat užití všech nejčastějších drog u nás, tedy pervitinu, extáze, marihuany, hašiše, ale i heroinu, morfinu či kokainu.
Co se týče alkoholu, i zkušené policisty překvapil žák autoškoly, který nadýchal přes 1,8 promile, nebo těžce opilá řidička taxislužby, která alkohol zkombinovala s drogou.
Alkohol u řidičů vede
Policisté za poslední roky nesledují, že by přibývalo drogových a alkoholových deliktů v dopravě, jsou spíše na zhruba stejné úrovni. „Zcela s určitostí dlouhodobě evidujeme mnohem více přestupků a trestných činů v dopravě pod vlivem alkoholu než pod vlivem drog,“ zdůraznila Eva Michalíková.
Podle ní je hlavním rizikem všech návykových látek, že řidiči po jejich požití se nevěnují dostatečně řízení. Nedodržují povolenou rychlost, nerespektují značky či signalizační zařízení. Často přeceňují své schopnosti a mají špatný úsudek.