Před sto padesáti lety, v roce 1882, se gutští evangelíci rozhodli založit si vlastní hřbitov. Do té doby byli lidé z Gutů i širokého okolí pohřbíváni na starém hřbitově, který se nacházel naproti dřevěného kostelíka v Gutech.
Po založení hřbitova vznikla na místě i malá dřevěná márnice, ta však po několika desetiletích byla na spadnutí. Lidé v Gutech ale chtěli mít kapli, kde by se mohl konat i smuteční obřad, případně i nedělní bohoslužba a bylo kázáno Slovo Boží. Všechny tyto naděje dozrály v roce 1922, kdy se rozhodlo o stavbě zděné kaple a dodatečně se našli i donátoři pro výstavbu zděné věže.
Toto dílo víry a naděje našich předků bylo započato v roce 1922. Dne 22. června 1922 pastor Unucka z Komorní Lhotky posvětil základní kámen a během stavby rovněž vykonal bohoslužbu povzbuzujíce k obětavosti pro dílo Boží. Na jaře následujícího roku práce skončily a 12. srpna 1923 konsenior Oskar Michejda z Třince kapli posvětil.
Základní podoba stavby se po celá desetiletí nezměnila, avšak v roce 1968 místní evangelíci pod vedením pastora Kazimíra Suchanka přistavěli boční prostory po obou stranách oltáře a rovněž rozšířili oltářní prostor. V této podobě se kostel dochoval do dnešních dnů. V roce 1922 se uskutečnila generální revitalizace interiéru kostela. Letos „jubilant“ dostal darem nové vstupní dveře a jako dar pod stromeček na Vánoce obdrží nové varhany.
Oslavy jubilea kostela
První etapa oslav 100letého jubilea se konala 11. června za účasti biskupa Tomáše Tyrlíka, dalších hostů, dechového orchestru z Oldřichovic a hojné účasti věřících nejen z Gutů. Po slavnostních bohoslužbách pokračoval program v areálu místního PZKO.
Další oslavy se konaly v neděli 13. srpna. Nádherné počasí vytvořilo krásnou kulisu pro chvíli vděčnosti a oslavy Boží věrnosti. Mezi slavnostními hosty byl pastor Vlastimil Ciesar, který v Gutech sloužil téměř čtvrtinu století a nyní působí v Komorní Lhotce, křesťanský dechový orchestr z Třanovic a farní pěvecký sbor z Wisly.
Kronika obce Guty
U příležitosti stého jubilea evangelického kostela v Gutech vydal Farní sbor SCEAV v Gutech zajímavou publikaci, která zachycuje historii obce od vzniku prvních osad (13. století) do druhé světové války. Autorem Kroniky Guty do roku 1940 je Jan Broda, který patří mezi významné slezské folkloristy. Za své životní dílo byl oceněn čestným doktorátem Křesťanské teologické akademie ve Varšavě. Jan Broda byl před vypuknutím druhé světové války mladým učitelem v Gutech, zde se oženil a během války stačil sepsat historii obce.
Kronika obsahuje mnoho cenných historických údajů o Gutech i celém těšínském regionu. Se statistickou pečlivostí uvádí počty obyvatel. Udává soupis domů, vlastníků a přezdívek. Uvádí názvy částí obce, cest a potůčků. Kronika je doplněna o fotografie, jak o ty původní, tak i současné. Obsahuje i několik map, které nakreslil autor. Zvláštní pozornost autor věnuje historii školství v Gutech od roku 1791. Uvádí jména učitelů, připomíná jejich životní osudy. Popisuje historii čtyř gutských škol.
Kronika je v originálu napsána v polském jazyce, nyní vychází v oboujazyčné verzi: v polském i českém jazyce. Vydáním kroniky chce Farní sbor SCEAV v Gutech potěšit zejména obyvatele této vesnice, poskytnout pohled do její bohaté historie, připomenout duchovní kořeny a způsobit, že Guty neupadnou v zapomnění.