V ozdravném prořezu padne na zhruba 70 stromů. Jde převážně o jasany napadené houbou Chalara Fraxinea. Státní podnik vytipoval nemocné stromy spolu s pracovníky odboru životního prostředí magistrátu města Třince.
Samotný prořez nebude rozhodně jednoduchý, a to z mnoha důvodů. „Je tam špatná přístupnost lokality pro lesní techniku. Problémy přinese i blízkost frekventované komunikace a nutnost částečného omezení provozu na ní. Pokácené stromy budou ponechány na místě, výsadbu neplánujeme, jelikož v porostu jsou již mladé semenáčky, které postupně nahradí odtěžené stromy,“ vysvětlila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Ozdravný prořez zkomplikuje dopravu všem řidičům. „V dané lokalitě budou přítomny hlídky Městské policie Třinec, které budou v případě potřeby usměrňovat provoz. Rychlost bude omezena na 30 kilometrů za hodinu a na dvou úsecích bude vozovka zúžená,“ uvedl mluvčí třineckého magistrátu Stanislav Cieslar. Upřesnil, že práce budou probíhat vždy od 8 do 13 hodin.
Koncem loňského a počátkem letošního roku došlo v dané lokalitě k několika pádům stromů na komunikaci. Vedení města okamžitě vyvolalo jednání s majiteli pozemků a apelovalo na zajištění bezpečnosti řidičů a cyklistů, kteří komunikaci využívají.
Péče o dřeviny je podle stávající legislativy povinností vlastníka pozemku. Vlastník by měl mít přehled o jejich stavu a minimalizovat rizika selhání stromu s ohledem na charakter prostředí, případně si nechat poradit arboristy či jinými specialisty v oboru.