Prodavačky objekt opouštějí v 17 hodin a do šesti ráno je prázdný. Ovšem koupit si tam cokoliv můžete i po zavírací době. Nutný je k tomu mobilní telefon a platební karta.
Jak se novinka osvědčila? Co na ni po roční zkušenosti říkají zákazníci? Podle prodavaček si lidé zvykají pomalu. „Registrujeme nákupy ve večerních hodinách. Třeba když jsou sportovní přenosy, kupuje se alkohol, tyčinky nebo chipsy,“ řekla jedna z prodavaček. Žádné nákupy nad ránem ale nečekejte. „Zpravidla chodí lidé tak do půlnoci, později výjimečně,“ dodává prodavačka.
Podle zjištění redakce jsou lidé ze sídliště trochu konzervativní a noční nákupy je příliš nelákají. Zčásti proto, že na to nebyli zvyklí, a pak také kvůli tomu, že ke vstupu do prodejny a nákupu je potřeba mobilní telefon s aplikací. Na to zejména starší generace moc neslyší.
„Já jsem tam po zavírací době ještě nenakupovala, ale dcera už ano. A pochvalovala si. Hlavně proto, že bydlí za městem a tam obchod vůbec nemají. Takže když jsou u nás na návštěvě, mohou si tu nakoupit i později večer,“ řekla paní Jana, která bydlí kousek od prodejny.
Jan Sůra, předseda představenstva a ředitel obchodní družstva Tempo, loni při slavnostním otvírání řekl, že podle zkušeností jde v takovýchto prodejnách nejvíce na odbyt alkohol a cigarety.
A jakou zkušenost má po roce? „Spletli jsme se. V této českotěšínské prodejně zákazníci v samoobslužném režimu samozřejmě kupují alkohol, ale velmi často dělají i běžné nákupy – mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, pečivo nebo třeba dětské pleny. A přicházejí i po půlnoci,“ vypráví Jan Sůra.
Přiznává, že před spuštěním první samoobslužné prodejny jejich obchodního družstva věřili tomu, že by obrat v samoobslužném režimu mohl dosáhnout deseti procent celkového obratu. „To se nenaplnilo, jsme na pěti procentech,“ říká Sůra.
Jak ale dodává, rozhodně nelitují toho, že s touto službou přišli, byť zařízení takové prodejny něco stojí. „Šli jsme do toho v Těšíně, a nemyslím si, že je to nevýhodné. Jedeme dál a připravujeme další prodejny, do kterých budeme samoobslužný systém zavádět,“ dodal.
Minulý týden otevřeli svoji druhou prodejnu se samoobslužným systémem v Janovicích a na podzim přibude další v Opavě.
„Obrat není nad očekávání, ale řekněme, že je to konkurenční výhoda. Samoobslužný prodej je moderní a žádaný. A když už není vyšší obrat, aspoň se tím ušetří na mzdových nákladech. V Janovicích jsme zkrátili provozní dobu a prodejna zavírá už v 16 hodin,“ dodal Jan Sůra.