Díky tomu vyrazili v letošním školním roce za poznáním například na Sicílii, do Španělska či na Kypr. Za poznáním jezdí i učitelé.
Program Erasmus+ umožňuje školám vysílat své žáky do zahraničí. Jedná se o výměnné pobyty. Jednou jedou naše děti do ciziny, a pak naopak žáci zahraničních škol přijíždí k nám. „Naše škola se projektu účastní už mnoho let. Nyní jsme se dozvěděli, že na cesty vyrazíme i příští rok a máme schválenou částku ve výši 36.9 tisíc eur. Je to dokonce o pět tisíc více než letos, takže máme radost,“ netajila nadšení koordinátorka Erasmu+ na Masarykově škole Lubomíra Špilová.
Žáci, kteří vyjedou za poznáním do některé z evropských zemí, se mohou těšit na spoustu zážitků a také na zajímavá dobrodružství. Děti totiž nebydlí někde v hotelu, ale jsou ubytované přímo v rodinách tamních žáků. Otestují si tak své komunikační schopnosti a také odvahu. Ne každý je totiž ochotný vyjít ze své komfortní zóny a spoléhat se jen sám na sebe. „Proto, když vybíráme děti, které se akce zúčastní, bereme na zřetel ani ne prospěch, jako spíše schopnost komunikovat v cizím jazyce. Zkrátka větší šanci vycestovat mají ti, kteří se nebojí mluvit,“ usmála se koordinátorka Jana Hutová.
Samotní žáci, kteří se výjezdů v rámci Erasmu+ zúčastnili, mluvili o svých cestách s obrovským nadšením. „Já jsem byla na Sicílii a bylo to prostě skvělé. Byli jsme na Etně, navštívili Syrakusy, vykoupali se v moři,“ prozradila Barbara. Spolužačka Bára kvitovala, že si skvěle rozuměla s tamními dětmi. „A taky mi tam moc chutnalo,“ smála se.
Izabela byla se spolužáky ve Španělsku. Navštívila například úžasné město Alcalá de Henares, ale i Toledo nebo Madrid. „Byli jsme se podívat v tamní škole, ve které se učily děti cizinců. Taky nám tam chutnalo jídlo, i když některé kombinace byly trochu zvláštní. Zaujala mne třeba dýňová polévka s masem,“ podotkla Izabela.
Kamarádka Karolína se se spolužáky ocitla na Kypru. „Navštívili jsme hlavní město Nikósii. A třebaže jsme tam byli začátkem března, dvakrát jsme zašli k moři. Voda byla sice studená, ale spousta z nás si koupání nenechalo ujít,“ řekla.
Holky se shodly na tom, že jim pobyt pomohl se rozmluvit. A že zjistily, že se anglicky krásně domluví. Jsou rády i za nově navázaná přátelství. S některými dětmi si totiž dodnes píšou.
Stejně tak, jak děti z Třince vyrazily na zkoušenou, přijeli noví kamarádi na oplátku k nám. Například koncem dubna dorazila delegace ze Sicílile. „Připravili jsme pro ně pestrý program. Vzali jsme je třeba na Javorový, uspořádali sportovní turnaj, zahráli si bowling. Žáci navštívili i Prahu, prohlédli si Svět techniky v Ostravě nebo se podívali, jak vzniká medový dort Marlenka. Žáci toho spolu zažili opravdu hodně a navázali přátelství, která snad potrvají co nejdéle i na dálku,“ věří Jana Hutová.
Erasmus+ organizuje pobyty i pro učitele. Ti jezdí za poznáním do různých škol. Z Třince například vyrazili do Španělska či na Maltu. Sbírají zkušenosti a inspirace nejen pro výuku, ale třeba i pro relaxaci. „Zkrátka nám tyto cesty přinášejí nové poznatky, jak můžeme obohatit výuku. Je to velice inspirující,“ doplnila Lubomíra Špilová.