Spolu s úpravami veřejného prostranství před biografem vyjde rekonstrukce přibližně na 101 milionů korun. Kino ze 60. let minulého století se tak během jednoho roku změní v jedno z nejmodernějších jednosálových kin ve střední Evropě.
Primátorka Věra Palkovská a ředitel zhotovitelské firmy IPS Třinec Daniel Pieszka v pondělí stvrdili spolupráci podpisem smlouvy. Firma má na realizaci 365 dnů od převzetí stavby.
„To znamená, že pokud vše půjde dobře, příští rok v září bychom mohli jít poprvé do zrekonstruovaného kina. A vzhledem k tomu, že místní lidé chodí na filmy moc rádi, vím, že nejsem sama, kdo se moc těší, až bude hotovo,“ uvedla primátorka.
Na celé akci bude nejnáročnější nová střecha, která je zavěšena na 78 lanech, a je unikátní nejen v Česku, ale i v celé Evropě. „Bude to pro nás výzva,“ přiznal Daniel Pieszka. Prozradil, že si do svého týmu musel přizvat i odborníka na tento typ střech.
Kromě toho projekt počítá s výměnou stávajících akustických obkladů a podhledů, které jsou dnes nevyhovující a jejichž zpětná montáž by byla jak neekonomická, tak technicky téměř nemožná. Nová bude i elektroinstalace, světla
a vzduchotechnika či rekuperace.
Ráz zůstane stejný
Právě požadavek nenarušit současný ráz stavby byl tím nejpodstatnějším nárokem při přípravě rekonstrukce. Na projektové dokumentaci nakonec pracovalo sedm týmů odborníků různých profesí, kteří se snaží vrátit objektu čistou podobu 60. let minulého století a zbavit ji nánosů necitlivých úprav od devadesátých let.
Stavba nové střechy s lanovou konstrukcí, jedinečnou svého druhu, bude technicky náročná, protože až 78 předpínacích lan jí dá výsledný tvar. Na čas však kino dostane novou provizorní střechu, která po dobu rekonstrukce ochrání otevřený objekt před nepřízní počasí.
„Od začátku, kdy o rekonstrukci kina mluvíme, jsem slyšela mnoho názorů, že je to moc drahé. Dokonce jsem zachytila i návrh, že by bylo nejlepší prostě ráz střechy změnit a postavit tam normální běžnou střechu. S tím ale nejde souhlasit. Naším cílem by přece mělo být zachovat unikátní stavby i příštím generacím. Proto je pro nás prioritou, aby kino vypadalo stejně, jako v šedesátých letech,“ zdůraznila Věra Palkovská, jež přiznala, že místní biograf vnímá jako třinecký diamant, o který je třeba pečovat.
„My ho nyní jen znovu vybrousíme. Když se shora podíváte na půdorys střešního pláště, skutečně s trochou fantazie připomíná diamant,“ upřesnil Daniel Pieszka.
Fakt, že Kosmosu zůstane jeho tvář, a podoba se nezmění, ocenil i František Křelina, syn architekta a urbanisty Františka Křeliny, který v minulém století vtiskl tvář sídlišti Lyžbice.
„Je skvělé, že město investuje nemálo prostředků do modernizace, která ale zachová původní architekturu této unikátní stavby. Otec navrhl pro Třinec diamant
a jsem rád, že mu zůstane,“ řekl dojatě.
Zvuk bude světový
Co dělá kino kinem, je samozřejmě kvalitní promítací technika a audio systém. Obojí už bylo na hranici životnosti. Takže dalším projektem rozsáhlé stavební rekonstrukce je redigitalizace kina. Nové technické vybavení kina, které splňuje nároky moderního diváka, vyjde na osm milionů korun.
Kino Kosmos bez tří dnů promítá po celý rok. Během 12 měsíců odehraje na 900 filmových představení a navštíví jej přibližně 75 tisíc diváků. Pravidelně se umisťuje na čelních příčkách v návštěvnosti jednosálových kin.