Co si představit pod formulací „cena za spolupráci obce a zemědělského subjektu“?
Není to podpora nebo spolupráce s nějakým zemědělským statkem, ten v obci ani nemáme. V reálu to znamená, že je to ocenění spolupráce se subjekty, které mají blízko k zemědělství, což jsou v našem případě zahrádkáři, myslivci a především pak členové našeho jezdeckého klubu.
Jak taková spolupráce konkrétně vypadá?
Se všemi jmenovanými organizacemi spolupracujeme dlouhodobě, a věřím, že ke spokojenosti všech. Jezdecký klub podporujeme v jeho činnosti a spolupracujeme na obecních akcích.
Myslivci zase už třetím rokem provádějí liniovou výstavbu, s čímž jim pomáháme. Nejen fyzicky, s výsadbou, ale třeba pomáháme s výběrem úseků, kde by se dala výsadba realizovat. Za tři roky už je vysazeno tři a půl kilometru ovocných nebo jiných dřevin, třeba keřů pro drobnou zvěř.
Zahrádkáře podporujeme příspěvky od obce. Každý spolek v obci dostává ročně 30 tisíc korun. Ale nejen spolky: například podporujeme soukromníky, kteří si vybudují vlastní čističku odpadních vod nebo fotovoltaickou elektrárnu na svém domě. Mohou získat 30 až 50 tisíc.
Jaký praktický význam má zisk oranžové stuhy? Kromě diplomu, který máte na chodbě…
Pro naši obec je to velká prestiž. Postoupili jsme i do celostátního kola, tak nám držte palce. Za poslední roky tu nic takového nebylo.
Ta cena je spojena s nějakou finanční odměnou, nepletu se?
Nepletete. Získali jsme 800 tisíc korun.
A už víte, jak s penězi naložíte?
Zatím jsme se nerozhodli. Ale v souvislosti s plánovanou revitalizací našeho parku potřebujeme udělat přeložku elektrického vedení, na to dotace nejsou. Na revitalizaci parčíku a rybníku, plochy o zhruba 30 arech, bychom ale rádi získali dotaci, takže čekáme na výsledek, zda budeme úspěšní. Kdyby to nevyšlo, musíme vymyslet, jakým způsobem bychom tuto investiční akci přesto zrealizovali.