Letošního festivalu se kromě České republiky a místních estonských souborů účastnily i soubory z Lotyšska, USA, Norska, Černé Hory a Belgie. Během festivalu se tanečníci a muzikanti Slezanu mohli s mezinárodním publikem podělit o bohatý folklor svého regionu, předvedli nejen tradiční lidovou kulturu Těšínska v podobě tradičních krojů, hudby a tanců, ale mohli si i vyzkoušet tradiční estonské tance.
„Každé vystoupení Slezanu se setkalo s velkým ohlasem, protože diváci oceňovali autenticitu a vášeň, kterou folklorní soubory do svých vystoupení vnášely,“ přiblížila atmosféru Renata Urbančíková, organizační vedoucí souboru.
Ojedinělým zážitkem bylo pro soubor vystoupení na panství v Rogosi, které bylo postaveno v 18. století a sloužilo jako sídlo šlechtické rodiny.
„Ve volných chvílích členové souboru relaxovali u jezera Tamula, což je jedno z největších jezer v Estonsku. Obdivovali krásy města a užili si výstup na nejvyšší horu Estonska a také všech pobaltských států Suur Munamägi, jejíž nadmořská výška je necelých 320 metrů,“ dodala Urbančíková.
Přestože jsou prázdniny v plném proudu, Slezan podle ní, zahálet nebude a vyrazí i s dětským souborem Slezánek na mezinárodní dudácký festival do Strakonic.