Ocenění z rukou generálního ředitele Třineckých železáren Romana Heideho si odnesli zastupitel a šéf dobrovolných hasičů v Gutech Josef Saran, výrobní ředitel a šéf havarijní komise Třineckých železáren Tomáš Gajdzica a hlavní dispečer Třineckých železáren Radim Švéda.
„Děkuji za obrovské nasazení, a za ty hodiny, kdy jste nespali a snažili se ochránit životy a majetek lidí,“ řekl mimo jiné generální ředitel Roman Heide. Aktérům předal pamětní medaili a diplom. Poděkoval také primátorce města Věře Palkovské i veliteli stanice HZS MSK Třinec Bohdanu Sikorovi.
Během jednání došlo na hodnocení koordinace během povodní v září, hovořilo se také o vyšším propojení v komunikaci zejména u mimořádných situací.
Jeho účastníci se shodli na tom, že úzká spolupráce mezi městem Třinec a Třineckými železárnami je při řešení mimořádných událostí zásadní. Z jednání vzešly konkrétní kroky a úkoly, které by měly přispět k tomu, aby škody na majetku města, občanů a firem byly po případných dalších mimořádných událostech co nejmenší.
Konkrétně půjde o aktualizaci a rozšíření studie odtokových poměrů toku Křivec a jeho přítoků za obchodním centrem u Tesca a podél Lidické ulice. Město a huť bude iniciovat jednání s Povodím Odry, aby správce toku řešil situaci na řece Olši komplexně, především systematičtějším odstraňováním padlých nebo narušených stromů podél břehu řeky. Město taktéž zhodnotí odtokové poměry u restaurace Napoleon. Přítomní diskutovali i o řešení čištění koryta Tyrky.
Všichni se shodli na tom, že informovanost veřejnosti hraje klíčovou roli. „Občané musí vědět, jak se v případě nebezpečí zachovat, kde hledat aktuální informace a jaká preventivní opatření mohou dostatečně dopředu udělat sami,“ zmínil Bohdan Sikora, který vyzdvihl aktuální možnosti rychlého informování veřejnosti prostřednictvím moderních informačních zdrojů, jako je chytrá aplikace Třinec v mobilu nebo webové stránky města, sociální sítě či zpravodajský portál eHutník.