Šéf hasičů i starosta města se shodují, že je potřeba vylepšit zázemí zbrojnic

Zářijová blesková povodeň prověřila připravenost nejen českotěšínských hasičů. Část obyvatel centra města se sice musela v neděli brzy ráno evakuovat, ovšem před polednem už byla většina z nich zpět doma. Voda zalila hlavně místa poblíž řeky: park Adama Sikory, nábřeží u tiskárny, čtvrť Kontešinec, Těšínské jatky a Karvinskou ulici.

Zářijová povodně postihla v Českém Těšíně nejvíce okolí nábřeží Olše. Zatopeny byly například tenisové kurty v parku Adama Sikory. Foto: JSDH Český Těšín-Město

Podle Pavla Haase, velitele pobočky Hasičského záchranného sboru v Českém Těšíně, se díky dobré práci a vybavení jak hasičů profesionálních, tak těch dobrovolných, podařilo vodu z rozlité Olše dostat pryč za zhruba jediný den.

Podle něj je to především zásluha dobrovolných hasičů, kteří byli schopni nastoupit v síle a kvalitě, v jaké nastoupili. „Situaci dobře zvládli i díky kvalitnímu technickému vybavení, které se za posledních 10 let znatelně zlepšilo. To se projevilo třeba v tom, že jsme měli vyčerpanou vodu už v pondělí odpoledne,“ říká Haas.

S Haasem souhlasí i starosta města Karel Kula. „Nemám, co bych dodal a s jeho vyjádřením se ztotožňuji. Jsem také spokojen s činností krizového štábu, který organizoval záchranné práce při zářijových podvodních,“ řekl Kula.

Také on připustil, že do budoucna bude potřeba zaměřit se vylepšení zázemí místních sborů dobrovolných hasičů.

„Hasičské zbrojnice dobrovolných hasičů nejsou v nejlepším stavu a bude nutné do nich postupně investovat. SDH Mosty mají již opravenou střechu a garáž pro nové vozidlo, které obdrželi z dotace Ministerstva vnitra a MSK. Další drobné opravy již na některých zbrojnicích probíhají. “

Prostor pro vylepšení tu prý je 
Prostor pro další zlepšování fungování jednotek dobrovolných hasičů vidí Pavel Haas ve zkvalitnění zázemí zbrojnic.

„Techniku mají dobrou, tam asi nic potřeba není. Všech pět sborů v Českém Těšíně má nové spolehlivé dopravní automobily,“ tvrdí Haas s dovětkem, že nové vedení radnice má dobrovolné hasiče jako jednu z priorit. „Musím říci, že nové vedení města se stará o dobráky perfektně,“ vysvětluje Haas.

Prostor pro zlepšení přesto vidí, a to ve vylepšení standardu a zázemí hasičských zbrojnic.

„Když si představíte, že zásah při povodních trvá tři, čtyři dny, tak potřebujete mít na základně zázemí, aby se tam chlapi mohli ohřát, usušit si věci, najíst se. Takže zlepšit zázemí zbrojnic, určitě,“ dodává šéf českotěšínských profesionálních hasičů.

Když přijde řeč na případné pořízení mobilních protipovodňových hrází, jak o tom mluví kolegové v Třinci, je opatrný.

„Určitě je to účinný prostředek k tomu, aby se zabránilo vylití vody z břehů. Ale budeme-li se bavit konkrétně o Českém Těšíně, nejsem si jist, zda je reálné toto řešit v celém úseku od parku Adama Sikory po ulici Na Olšinách, u Těšínských jatek. Na to musíte s několikadenním předstihem vědět, že voda přijde. Pak potřebujete čas a hodně lidí, aby to postavili. Určitě to není možné v řádu hodin. V takovém krátkém čase lze řešit jen omezené úseky“ tvrdí Pavel Haas.

„Otázkou také zůstává dopad takového opatření na polskou stranu řeky. Ovšem s ohledem na množství vody, které proteklo Olší, by mohl být dopad naprosto zanedbatelný,“ dodává šéf hasičů.

Další zprávy z regionu