Po pěti letech vynesli pracovníci muzea z depozitářů do výstavních prostor unikátní Třinecký betlém, který mohou návštěvníci vidět na vlastní oči teprve podruhé. Ovšem zase o kousek rozšířenější než minule.
Autorkou betlému je Jarmila Haldová, která jej už od roku 2012 postupně vyřezává z lipového dřeva. „Betlém je plný postaviček. Jsou to hutníci, pracovníci železáren i jejich rodiny, obývající dělnické kolonie. Jsou to někdejší obyvatelé regionu, řemeslníci, pasáčci ovcí, ale třeba i zdravotníci z místní nemocnice. Nechybí dokonce prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který do Třince přijel na návštěvu. Součástí je i tradiční svatá rodinka s Ježíškem,“ popsala betlém vedoucí muzea Eva Zamarská.
Betlém Jarmily Haldové detailně zobrazuje scenérie spjaté s bohatou historií Třince a jeho průmyslového rozvoje. Každá z vyřezaných postav v sobě nese kus příběhu, který odráží těžkou práci i všední život lidí v tomto regionu.
„Mým cílem bylo vytvořit betlém, který bude nejen tradičním vánočním symbolem, ale také kronikou života a práce lidí z Třince, kteří zasvětili svůj život železárnám. Třinecké železárny a město jsou úzce propojené a jejich příběh je příběhem celého kraje,“ uvedla Jarmila Haldová.
Spolupráce mezi Jarmilou Haldovou a Muzeem Třineckých železáren a města Třince pod vedením Evy Zamarské započala před více než 12 lety a nadále přináší autentické pohledy do historie regionu prostřednictvím tradičního českého řezbářství.
Výstava Třinecký betlém Jarmily Haldové, inspirovaná místními příběhy, folklorem a historií, bude k vidění do konce ledna 2025. Návštěvníci mají možnost nejen obdivovat jedinečné dílo, ale mohou se dozvědět více o historickém pozadí jednotlivých scén.