Výstava mapuje proměny hornické krajiny na Karvinsku a Těšínsku

Proměnu hornické krajiny na Karvinsku přibližuje výstava, která je nově k vidění v historické budově Muzea Těšínska. Na fotografiích jsou zachyceny obce a města, které v posledních 30 letech během útlumu těžby uhlí prošly obrovskou proměnou. To vše je doprovázeno komentáři, které připravila historička a pracovnice muzea Kateřina Stenchlá.

Výstava Města a obce na Karvinsku ve světle černého uhlí je v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně k vidění do 20. dubna 2025. Foto: toj

„Postupný útlum hornické činnosti v našem regionu se samozřejmě projevuje v jednotlivých obcích a městech regionu. Každá obec si vzala za svou likvidaci následků hornické činnosti. A když si jednotlivé obce a města projedeme, uvidíme, že se rekultivovaly haldy, pozemky dotčené hornictvím se rekultivují a využívají se k výstavbě nových průmyslových objektů. Jsme svědky opravdu úžasných změn,“ říká autorka výstavy.

Současně připomíná, že obce a města se za ty poslední roky skutečně pozvedly. „Pozitivní je, že se ukazuje, že pohornická krajina má ohromné bohatství kulturní, přírodní a průmyslové. Mimo region se málo ví, že v Karviné fungují vyhlášené lázně Darkov,“ říká Stenchlá.

Nastínila také budoucí změny, které se budou moci uskutečnit díky několika transformačním projektům, jako například POHO 2030, díky kterému ožije například areál Dolu Gabriela u Karviné.

Výstava nabízí nejen fotografie, ale také historické artefakty s hornickou tematikou, například hornický oltář sv. Barbory z druhé poloviny 19. století, který pochází z již zmiňovaného Dolu Gabriela.

Výstava s názvem Města a obce na Karvinsku ve světle černého uhlí bude k vidění do 20. dubna 2025.

Další zprávy z regionu