Žáci vyrobili automatický kurník

Tři žáci Střední odborné školy Třineckých železáren bojují se svým projektem v regionálním kole soutěže Noark plní sny. Potřebují hlasy veřejnosti, aby se dostali do dalšího, celonárodního kola. A s čím se ucházejí o přízeň veřejnosti? Sestrojili sen každého chovatele slepic – kurník, který se dá ovládat dálkově.

Neúplný tým soutěžících pózuje u modelu automatického kurníku. Jde o sen každého chovatele slepic. Foto: mr

Tři mladíci, Tomáš Szczotka, Jakub Olszar a Lukáš Sagan, kteří druhým rokem studují obor elektrikář silnoproud, se rozhodli ve spolupráci se svým mistrem a vedením školy zúčastnit zajímavé soutěže. Pořádá ji společnost NOARK Electric Europe. Soutěžním zadáním bylo vytvořit funkční přístroj, na jehož výrobu použili žáci minimálně 50 procent produktů této společnosti, které obdrželi v soutěžním balíčku.

„Přemýšleli jsme, co bychom mohli vyrobit. A protože doma máme slepice a mě fakt nebaví jim každé ráno otvírat kurník, napadl mě model automatizované hospodářské budovy. Jinými slovy, kurník na dálkové ovládání,“ vysvětloval Jakub Olszar.

Mistr vybral tým kluků, kterým jde práce v elektro dílně od ruky. A pustili se do práce. „Bylo to poměrně náročné. Chvílemi jsme si nevěděli rady, ale mistr nás vždy podržel. Takže jsme nakonec dokončili model kurníku, který se dá otevírat i zavírat na dálkové ovládání. Navíc se v něm může nastavit zimní režim, kdy se v něm od určité teploty zapne infračervená žárovka, která je nejen zdrojem světla, ale i tepla, takže by nám slepičky neumrzly,“ popisoval Tomáš Szczotka. Na čidlo podle něj funguje i zavírání kurníku, takže když zapadne slunce, sám se uzavře a slípky jsou v bezpečí před liškou, kunou a třeba i jestřábem. „Takže jde o sen snad každého chovatele,“ usmáli se kluci.

Kluci se shodli v tom, že jim práce s tímto modelem hodně dala. Naučili se spoustu věcí a zjistili, že už jsou sami schopni vypracovat i náročnější projekt. „Asi bychom už ho zvládli postavit i sami. Takže to rozhodně mělo smysl,“ přitakali.

Chválil je i jejich mistr Jakub Funk. „Musím říct, že se k práci stavěli velice dobře a byli moc šikovní. Do projektu se pustili s vervou a nadšením. Tak snad to ocení veřejnost a podpoří je,“ zhodnotil mistr. Každý soutěžní tým navíc musel natočit krátké video, ve kterém výrobek odprezentoval. A přesně toto udělali i kluci z třinecké SOŠky. Nyní je mohou lidé podpořit hlasováním na stránkách www.noark-schools.com, a to do 26. ledna. Pokud získají dostatek hlasů, probojují se do regionálního finále. Z něj ti nejlepší zamíří do Evropského finále.

Další zprávy z regionu