Lidé nemusí chodit do žádných drahých fitness center. Stačí si koupit dobré boty, sportovní oblečení a vyrazit ven. Běh totiž zvládne téměř každý.
„Pozitiva běhání jsou nesmírně široká. Od zlepšení kondice, zvýšení obranyschopnosti organizmu a zvýšení celkové imunity, přes prevenci kardiovaskulárních příhod včetně prevence vzniku obezity. Běh je prevencí osteoporózy, vzniku depresí či demence, ale třeba i sexuálních dysfunkcí,“ vyjmenovala lékařka kardiologického oddělení Nemocnice Agel Třinec-Podlesí Darina Krausová, která se běhu sama velice aktivně věnuje.
Běh přitom lékařka doporučuje téměř všem. U těch, kteří nikdy neběhali, nebo mají nadváhu či obezitu, je nutné začínat pomalu a s rozmyslem, aby nedošlo ke zraněním či zdravotním obtížím způsobeným přílišnou zátěží. Pro začátky je proto vhodné střídat běh s chůzí a postupně běžecké úseky prodlužovat na úkor těch chodeckých.
K redukci hmotnosti je vhodný jogging v délce trvání minimálně 35 minut, kdy je v průběhu běhu člověk schopen povídat si bez zadýchání. Sprinty jsou zase vhodné pro zlepšení rychlosti i výkonnosti.
„Osobně mám ráda běh pro jeho komplexnost. Vnímám ho jako ideální sport pro udržení dobré fyzické i mentální kondice a vhodný doplněk pro další sporty. Navíc se mi líbí i to, že za krátký čas se dá udělat spousta muziky, takže i když mám málo času nebo jsem na cestách, na běhání se prostor vždy najde. Běhání se věnuji prakticky denně. Neběhám jenom tehdy, když mám službu v nemocnici,“ prozradila Darina Krausová, která kromě vlastního tréninku běhá i v rámci volnočasových aktivit s dětmi pod hlavičkou novojičínského atletického klubu a vede i kondiční přípravu cyklistů.
V aktuálním chladném počasí přitom lékařka apeluje zejména na správné oblečení. „V mrazivém počasí je lepší si obléct na sport více tenčích vrstev nežli jednou hrubou. Intenzitu tréninku bychom měli redukovat na zhruba 70 % své obvyklé intenzity. Velmi důležité je se po skončení běhu co nejrychleji převléct do suchého a teplého oblečení a nezůstat v tom zpoceném oblečení,“ radí lékařka s tím, že další důležitou součástí je i pitný režim, který je v zimě potřeba dodržovat důsledněji, neboť v chladném počasí cítíme žízeň daleko méně.
Běh i pro kardiaky
Běhat přitom mohou podle lékařky například i lidé s kardiovaskulárními onemocněními. Důležité ale je, aby dbali pokynů lékařů. „Pokud má člověk kardiologické potíže, měl by se nejdříve nechat důkladně vyšetřit lékařem, ať už kardiologem, internistou či tělovýchovným lékařem, který pak indikuje v případě potřeby například vyšetření sportovním kardiologem. Tato vyšetření pak určí další postup i míru intenzity vykonávání daného sportu, nastaví se optimální tepová frekvence a délka trvání aktivity,“ prozrazuje lékařka s tím, že tyto služby nabízí například i Centrum sportovní kardiologie Nemocnice Agel Třinec-Podlesí.
Zdraví lidé by pak měli vhodný typ a intenzitu běhu volit podle lékařky hlavně pocitově. „Nejlepší je běh, který nám přináší radost a posouvá naše hranice – mentální i fyzické. Sami na svém těle nejlépe poznáme, kdy můžeme ještě přidat nebo běh prodloužit, a naopak, kdy naše tělo potřebuje více regenerovat,“ uzavírá lékařka.