Impuls pro tuto činnost děvčata získala díky ředitelce třinecké ZŠ Míru Petře Cemerkové Golové, jejíž rodina sponzoruje vzdělání masajského dítěte. Česká dobrovolnice byla v Tanzánii už několikrát a rozjela spolupráci s tanzanskou Tumaini Primary School v regionu Tanga.
V této oblasti je největší sucho od dubna do října. Za celý rok naprší průměrně něco málo přes 500 mm srážek. Říjen je kritický. Co bylo zelené, je snědeno, vypaseno nebo uschlo. Půda je vyprahlá. Tůňky, z nichž ženy nosí vodu vyschly, a tak pro ni chodí hlouběji do buše.
„Když jsme se dozvěděly, jak složitý mají Masajové přístup k vodě, obzvlášť v období sucha, rozhodly jsme se, že jim pomůžeme,“ říká Marie Mokroszová, jedna ze studentek zapojených do projektu.
Přípravy začaly loni v září. „O dva měsíce později jsme založily projekt Gymplačky pro pramen života a naším společným cílem je vybrat prostředky na studnu pro bomu (osadu), kde ono masajské dítě vyrůstá,“ líčí Adéla Cemerková, vedoucí týmu studentek.
Děvčata přiznávají, že zpočátku nevěděla, jak začít, ale pak oslovila Čestmíra Horkého, ředitele charitativní organizace Znesnáze.
„Lidé z jeho týmu nás pak navedli. Každá z nás se musela naučit plánovat, oslovovaly jsme potenciální sponzory, osobně s nimi jednaly. Získaly jsme v tomto oboru hodně zkušeností,“ dodává Marie Mokroszová.
„Přípravy zabraly několik měsíců, ale naštěstí jsme dostávaly pouze pozitivní ohlasy, které nás bezesporu motivovaly k intenzivnější práci,“ říkají studentky.
Aby s projektem seznámily veřejnost, pořádají přednášky a workshopy na školách, kde seznamují své vrstevníky i další veřejnost s tímto projektem a se způsobem života afrických Masajů. V jejich režii proběhl také charitativní koncert, chystají charitativní běh a prodávají pravé masajské náramky.
Cílem snažení studentek z Českého Těšína je pomocí sbírky Znesnáze21.cz nasbírat 330 000 korun na studnu pro osadu, kde sponzorované dítě vyrůstá. Počátkem posledního březnového týdne bylo na sbírkovém kontě něco málo přes 200 tisíc korun, takže případní dárci mohou stále přispívat.
„Víme o firmě, která studnu dokáže vyvrtat. Uhradili jsme zhotovení projektu, průzkum a měření předpokládané hloubky výskytu vody. Jsme v kontaktu se ženou, Češkou, která má zkušenost s vyvrtáním studny v této lokalitě. Budeme vděční za každý finanční dar, který zajistí mnoha lidem a zvířatům základní podmínku pro život,“ říká Adéla Cemerková.
Podporu projektu přislíbila i Lejla Abbasová, známá česká moderátorka, tanečnice a aktivistka. Má africké předky a na tomto kontinentě už rozjela několik vlastních charitativních projektů. Pokud se na projekt, který ožil i díky snaze českotěšínských studentek, sežene dost peněz, chtěly by začít s vrty už v létě.