Jako hlavní problémy uvedené ve zmíněném dokumentu delegáti vidí vysoké náklady na energie, které představují významnou část výrobních nákladů v ocelářském a kovozpracujícím průmyslu, což negativně ovlivňuje konkurenceschopnost.
Dále se jedná o Evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS), kde Společná výzva apeluje na zahájení evropské debaty o pozastavení obchodování s emisními povolenkami či omezení přístupu finančních investorů na trh s cílem zastropovat cenu už od roku 2026. Také kompenzace nepřímých nákladů EU ETS by měly být poskytovány v maximální výši všem způsobilým firmám.
Apelují na zpřísnění ochranných opatření nahrazujících Safeguards a nový mechanismus uhlíkové daně na hranicích (CBAM), který musí zajistit rovné podmínky, protože evropské ocelářství čelí silné konkurenci ze strany zemí, jako je Čína a Indie. Tyto země masivně rozšiřují svou kapacitu a často využívají trh deformující dotace.
Kvalita pracovních míst
Výzva se dále zabývá dekarbonizací, rizikem úniku uhlíku, regulační zátěží či kvalitou pracovních míst.
„Je potřeba chránit kvalitní pracovní místa a zajistit pro pracovníky spravedlivý přechod na nové technologie v důsledku transformace průmyslu,“ upřesnil Marcel Pielesz, předseda ZO OS KOVO Třineckých železáren.
Na jeho slova navázal personální ředitel Třineckých železáren Robert Zvoníček, který se setkání účastnil. „Se zachováním kvalitních míst souvisí kvalifikované pracovní síly, což je v dnešní době veliký problém – hlavně co se mladých lidí týče. Tuto problematiku jsme nastínili i ministru průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi, který nedávno do železáren zavítal,“ podotkl personální ředitel. „Máme výraznou průmyslovou tradici, která upadá, a potřebujeme ji znovu nastartovat. Ovšem podpora těchto technických oborů musí přijít od vlády,“ dodal Zvoníček.
Aktivovat europoslance
Všem účastníkům setkání je jasné, že v jednotě je větší síla. „Každý z nás by měl oslovit svá národní ministerstva a evropské poslance, aby jednali společně. Věřím, že se dočkáme zpětné vazby,“ zaznělo ze slovenské strany.
„Bylo by dobré naše europoslance, hlavně ty aktivní, spojit, aby mohli vystupovat společně. Vím, že mohou mít problém politický, přesto by bylo dobré, kdyby si společně pomáhali,“ doplnil Andrzej Karol, předseda Národní sekce metalurgie NSZZ „Solidarność“.
„My se v tomto směru snažíme maximálně, ale naši snahu vítá pouze několik poslanců. Proto je důležité zaměřovat se na ty europoslance, o nichž víme, že naše snaha dopadne na úrodnou půdu,“ konstatoval Marcel Pielesz, podle kterého je důležité i komunikovat s příslušnými ministerstvy.
Akční plán
Tématem setkání byl i akční plán, který byl představen v polovině března v Bruselu. Evropská komise pro zajištění konkurenceschopného a dekarbonizovaného ocelářského a hutnického průmyslu v Evropě přišla s Akčním plánem pro ocel a kovy. Cílem je posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost. Komise pomůže zmíněným odvětvím vyrovnat se v krátkodobém až střednědobém horizontu se stávajícími problémy.
„V akčním plánu představujeme konkrétní řešení pro prosperitu evropského ocelářského průmyslu,“ shrnula předsedkyně této komise Ursula von der Leyenová.
Delegáti na setkání akční plán vítali a pozitivně hodnotí skutečnost, že si Evropská komise konečně přiznala, že evropské ocelářství je ve velkých problémech a je nutné je řešit. Jinak hrozí jeho ztráta konkurenceschopnosti a následný zánik.
Akční plán přináší přínosné podněty a doporučení, která zazněla i z úst werkových zaměstnanců – ocelářů – na demonstraci 5. února v Bruselu a je obsahem stanovisek evropské průmyslové odborové federace industriAll Europe. Evropská komise se zde také zavazuje k podrobnějšímu řešení některých problémových oblastí.
„Naším nepřítelem je však čas, příprava konkrétních opatření je zdlouhavá a my se obáváme, že až budou opatření na světě, bude již pozdě. Proto je třeba permanentně tlačit na Komisi, aby pracovala rychle a maximálně efektivně,“ dodal Marcel Pielesz.
Společná výzva je dle slov delegátů dalším krokem k udržitelnosti ocelářství a hutnictví v Evropě. „Pro zástupce zaměstnanců je důležité, aby celá transformace ocelářství byla spravedlivá a žádný zaměstnanec ocelář ani ocelářský region nebyl ponechán bez pomoci. K tomu je třeba zapojit do transformace struktury zastupující zaměstnance především odbory. Je třeba urychlit přijetí směrnice o spravedlivé transformaci a posílit efektivní implementaci Evropského pilíře sociálních práv,“ uzavřel předseda OS KOVO Roman Ďurčo.