Zástupci ekologického sdružení Arnika tvrdí, že provedené úpravy toku působí ekologické škody, například ničí přirozené biotopy a chráněné druhy, navíc nezvyšují průtočnou kapacitu toku, ale naopak zvyšují riziko ničivějších povodní.
Povodí Odry však pochybení odmítá. Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové se práce, které nyní prověřuje inspekce, prováděly v době, kdy v regionu platil stav nebezpečí vyhlášený v souvislosti s povodněmi. Na práce, které bylo nutné provést co nejrychleji, tak podnik podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové nepotřeboval povolení. I tak ale postupoval podle vnitřních metodik a práce byly šetrné k přírodě.
Šetření je skoro u konce
Podle zjištění ČIŽP jde o dva různé zásahy.
„Inspekce se zabývá pouze jedním. Jde o práce vyvolané povodní v září 2024, které povodí nechalo provést v říjnu 2024. Tento zásah je předmětem naší kontroly, která dosud nebyla ze strany ČIŽP ukončena. V rámci šetření musí inspekce dodržovat postup stanovený kontrolním řádem, každému oslovenému subjektu dát přiměřený čas na reakci, námitky nebo předložení dokumentace,“ vysvětlila mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká s tím, že složitější šetření běžně probíhají v rozsahu měsíců.
V případě druhého úseku má Povodí Odry k dispozici všechna potřebná povolení a výjimky.
Ekologové mluví o nenapravitelných škodách
Nejsou to ale jen ekologické organizace, kdo nad zásahy v korytě Olše na Jablunkovsku kroutí hlavou. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně tvrdí, že rozsáhlé vybagrování sedimentů říčního dna a štěrkových lavic bude mít za následek nenapravitelné škody.
„Na místě zůstala doslova spoušť, obrovské hromady kamenů a štěrku na březích, zničené říční dno a zlikvidovaná stanoviště chráněných druhů, včetně mihule potoční a střevle potoční,“ uvedla hydrobioložka Jindřiška Bojková z České limnologické společnosti. Podle ní je způsob provedení v rozporu s evropskou i národní legislativou a zároveň zcela popírá principy moderní ochrany přírody.
Rybáři: Voda se bude ohřívat, a to není dobré
Podobně rozpačití jsou z nastalé situace i jablunkovští rybáři. „Tím, že je po vybagrování dno řeky hodně plytké a rovné a voda se rozlila po celém korytě, bude se rychle prohřívat, což není dobré pro ryby. Mohli tam být vytření pstruzi, ale nebudou,“ myslí si předseda jablunkovské organizace Českého rybářského svazu Jaromír Sikora. Z dlouholetých zkušeností ví, že příroda a voda si stejně v budoucnu udělá vše po svém, jak je to pro ni nejlepší.
S tím souhlasí i mluvčí organizace Arnika Luboš Pavlovič: „Řeka si po zářijových povodních jednoduše sama řekla, kudy chce téct, vrátila se ke své přirozené dynamice. Díky tomu se chráněným druhům ryb zprůchodnily migrační bariéry, obnovily se štěrkopískové nánosy klíčové pro ekosystém a navíc bez ohrožení okolního majetku,“ vysvětlil.
Obnova toku pokračuje
Pokud jde o škody po loňských povodních, plánuje Povodí Odry v tomto úseku letos pokračovat a dokončit práce na odstraňování povodňových škod.
„To bude probíhat již ve standardním režimu, tedy na základě zpracovaných projektů a následného povolení příslušnými správními orgány. Se zahájením těchto prací počítáme ve druhé polovině roku 2025,“ uvedla mluvčí Povodí Odry.