Hasiči se strážníky kontrolovali, zda projedou

Tři metry, taková je šířka vozovky, kterou potřebují hasiči, aby mohli dojet bezpečně k zásahu. A právě tento prostor jim na mnoha místech ve městech schází. Výjimkou není ani Třinec. Proto vyrazili spolu s místními strážníky do ulic, aby hříšníky na jejich špatně zaparkované vozy upozornili. Namísto pokut tentokrát rozdávali letáčky.

Na některých místech, zejména sídlištích, parkují řidiči tak, že v případě požáru tam neprojedou velká hasičská auta. Foto: th

Požár je vždy neštěstí. O to větší, když hasiči nemohou dorazit na místo včas. Překážkou jim bývají špatně zaparkovaná auta na sídlištích. Problém se týká většiny měst včetně Třince. „Ano, narážíme na něj zejména na Sosně a pak ve vnitroblocích v Lyžbicích v okolí malé Jablunkovské. Je to problém,“ přitakal velitel místních hasičů Bohdan Sikora.

Aby na tento problém upozornili přímo řidiče, uspořádali hasiči ve spolupráci s místními strážníky preventivní akci. V neděli 4. května ve večerních hodinách projížděli ulicemi.

„Namísto ukládání pokut jsme tentokrát řidičům nedodržujícím parkovací předpisy rozdali speciálně připravené preventivní letáky. Tyto informační materiály obsahovaly nejen vysvětlení rizik spojených s blokováním cest pro záchranné služby, ale také praktické rady, jak přispět k bezpečnější a průjezdnější dopravní infrastruktuře,“ řekl strážník-preventista Petr Glaic.

Tři metry pro průjezd

Podle mluvčí Kamily Langerové hasiče nejvíce omezuje především nedostatečná šířka komunikace pro průjezd techniky, která by i mezi zaparkovanými vozidly měla být široká minimálně tři metry.

„Dalším častým problémem jsou obsazené nástupní plochy pro požární techniku, parkování u nadzemních či podzemních hydrantů, parkování v křižovatkách a na dalších místech, kde to není povoleno,“ poukázala Langerová.

Všechny tyto situace podle ní výrazně komplikují práci hasičů. Ať už jde o hledání objízdné trasy, nebo náhradní plochy pro ustavení zásahové techniky.

„Každé nevhodně zaparkované vozidlo může zdržet příjezd hasičů na místo události o drahocenné vteřiny, které mohou rozhodnout o tom, zda půjde o zásah se šťastným, či tragickým koncem. Není to jen o porušení předpisů, jde o záchranu lidských životů, zvířat a majetku,“ dodala mluvčí HZS MSK Kamila Langerová.

Hasiči osvětu nepodceňují

Se špatně zaparkovanými auty se občas setkávají také hasiči v Českém Těšíně. „Ale není to pravidelné, spíše nárazové. Zejména na sídlištích se občas takový problém objeví,“ říká velitel tamních profesionálních hasičů František Glombek. Proto se i hasiči v Českém Těšíně zaměřují na prevenci.

„Obvykle na podzim probíhá ve městě preventivní akce, kdy objíždíme ulice a dáváme za stěrače lístečky. Po sítích také kolují videa upozorňující na tento problém, která tam umisťují naši mluvčí,“ doplnil František Glombek.

Další zprávy z regionu