Po zhruba 20 minutách se pak starosta a prezident s doprovodem vydali od radnice směrem ke kavárně Avion a poté po nábřeží do Kulturního a společenského střediska Střelnice, kde už na prezidenta čekali místní.
O čem se cestou parkem po nábřeží mluvilo? „Třeba o období covidu. Líčil jsem panu prezidentovi, jak to tady fungovalo, když byly zavřené hranice, což rozdělilo rodiny a přátele. Taky jsme mluvili o fungování života ve městě, o česko-polské spolupráci. To pana prezidenta velmi zaujalo,“ prozradil starosta Českého Těšína.
Setkání v KaSS zahájil prezident vtipem, který prý zaslechl na českotěšínské radnici. „Tam mi řekli, že Těšín je tak velké město, že se celé nevešlo do Česka, takže kousek je v Polsku,“ pronesl s úsměvem prezident.
Následná debata otevřela mnoho témat: od mezinárodní politiky, volební kultury v Česku, odlivu mozků, perspektiv kraje až třeba po konkurenceschopnost evropské ekonomiky zatížené Green Dealem.
Přítomní jeho názory a reakce na otázky přijímali vesměs kladně a někteří ho i chválili. Například Magda Peč, Polka, žijící dlouhodobě v Česku, se netajila tím, že mu fandí. „Jste super! A já doufám, že i Poláci si o tomto víkendu zvolí tak skvělého prezidenta, jako máme my v Česku,“ řekla.
A protože setkání bylo na hranici, došlo i prezidentův vztah k Polsku. „Polsky nemluvím, ale rozumím. A protože máme rodinné zázemí v okolí Náchoda, odkud je to do Polska kousek, tak tam často jezdíme: na nákupy, za kulturou a dobrým jídlem. Máme hodně rádi polské ryby,“ prozradil Petr Pavel. Polským sládkům vysekl poklonu, když řekl, že se podle něj zlepšila kvalita polského piva.
Závěrečnou otázku prezidentovi položila asi jedenáctiletá Nora Stiller, která se ho zeptala, jak se cítil poté, když vyhrál prezidentské volby. „Dobrá otázka,“ poděkoval prezident. „Řekl jsem si: ´Uf, jsem rád, že už to mám za sebou a že se po dlouhé době pořádně vyspím a budu se věnovat vnoučatům. Ale záhy jsem si uvědomil, že je to vše teprve přede mnou,“ svěřil se přítomným v sále Petr Pavel.
Po návštěvě v Českém Těšíně se prezident zastavil v Havířově-Životicích, kde položil květinu u památníku na obětí životické tragédie ze srpna 1944.
Dar pro prezidenta
Sluší se významné návštěvě věnovat něco na památku. Stalo se tak i v případě pondělní návštěvy prezidenta Petra Pavla a jeho ženy v Českém Těšíně.
Jak prozradil starosta Karel Kula, prezidentovi věnoval knihu, kterou město vydalo při příležitosti výročí 100 let vzniku města. „Samozřejmě s věnováním. Paní Pavlová dostala šperk, těšínský filigrán,“ dodal Kula.