„Úplně jiná situace byla loni, kdy bylo medu dostatek. Na druhou stranu jsme museli překonávat překážky v podobě včelího moru, který se objevil na hranici katastru Smilovic. Abychom měli jistotu, že máme zdravá včelstva, odevzdávali jsme vzorky z úlů,“ nastínil předseda ZO ČSV ve Smilovicích Milan Šefer s nadějí, že i přes výše uvedené potíže včelaři očekávají, že se medu dočkají a budou s výsledkem alespoň trochu spokojeni.
Měsíce červen a červenec jsou pro včelaře vrcholem sezony, jelikož stáčejí med, který včelky nasbíraly do úlů. Období medobraní je pro včelaře skutečně jedinečným okamžikem. Sklízí úrodu po dlouhodobé péči o včely – proléčení, zakrmení, testování, rozšiřování včelstev. V průběhu dlouhého zimního období a následně jara se včelaři starají o včely takovým způsobem, aby byly jejich výnosy medu co největší. Každý rok není tak nepříznivý jako ten letošní. Avšak velké teplotní výkyvy měly negativní dopad na rozvoj včelstev a následně na produkci medu. Pro úplnost – v červnu bývá med květový a něco málo medu řepkového, který má světlejší barvu a rychleji cukernatí.
Ale včelaření není jen o stáčení medu. „Povinností včelařů v naší organizaci je plnit mimořádná nařízení státní veterinární správy, jejímž cílem má být zamezení šíření nebezpečné nákazy – moru včelího plodu, který se nám objevil na hranici s Nebory. Na základě nařízení krajské veterinární správy museli včelaři provést odběry vzorků u svých včelstev,“ pokračoval předseda.
Výsledek, bohužel, nebyl příliš příznivý, neboť na jednom stanovišti byla objevena výše zmíněná bakteriální nemoc. Včelaři očekávají, že státní veterinární správa nařídí další opatření. V zasažených oblastech platí přísný zákaz přemisťování včelstev. Za nedodržení těchto opatření hrozí vysoké pokuty.
Společenský život
Avšak včelaři jsou vidět i na různých akcích. V loňském roce se prezentovali na charitativním běhu a letos se ve Stříteži zúčastnili soutěže Vesnice roku. Na těchto akcích zaujali návštěvníky proskleným úlem, kde měli hosté možnost vidět živé včely.
Včelařská organizace se sídlem ve Smilovicích stejně jako v minulosti pokračuje v tradici a sdružuje kolem 50 včelařů ze Smilovic, Řeky, Stříteže, části Gutů a Nebor.
„Tito lidé jsou vynikajícími včelaři, kteří pečují o svá včelstva s radostí a přispívají svou činností k ochraně naší přírody. Jsme rádi, že jsou mezi námi i nově příchozí, kteří mají zájem se učit a chtějí pokračovat v tradici včelařství,“ vyzdvihl Šefer s tím, že díky za příspěvky a dary patří nejen zmíněným obcím, ale i městu Třinec.
„Díky tomu se můžeme i nadále setkávat a předávat si informace o vývoji včelstev v našem regionu. Naším cílem je propagace včelařství na obecních akcích a snaha bojovat proti včelím nemocem,“ zdůraznil předseda, který na závěr vyzdvihl obětavou a dlouholetou práci Janusze Heczka a Jany Kutajové pro smilovickou včelařskou organizaci.