Už v sobotu se k hale sjížděla velká spousta lidí. Nosili tašky i pytle plné oblečení. Akce pak propukla v neděli úderem třinácté hodiny. Venku stála dlouhá fronta lidí a uvnitř nastalo šílenství. Na stolech i na věšácích viselo oblečení a každý si mohl odnést to, co mu padlo do oka.
„Tolik lidí jsme nečekali. Je jich více než loni a přichází další a další,“ usmála se jedna z pořadatelek, Tereza Chwastková. Po ukončení akce upřesnila, že lidé přinesli celkem 6,2 tun oblečení a dalších věcí. Celkem dorazilo přibližně tisíc návštěvníků.
Swap není jen výměna
Anglické slovo Swap nemá úplně počeštěný výraz. „Je to částečně výměna, ale spíše efektivní způsob, jak věci a oblečení, které už nepoužíváme, odklonit od smetiště a vdechnout jim nový život. Nejedná se o akci, kde se věcí zbavujeme, ale kde jim najdeme nový domov. Je tedy důležité nosit věci hezké, v dobrém stavu, neponičené, které bychom rádi darovali našim příbuzným nebo přátelům,“ vysvětlily pořadatelky.
A nejen to. Pomocí Swapu se snaží vybudovat v Třinci komunitu lidí, kteří přemýšlí o spotřebě, odpovědnosti a budoucnosti. Zamýšlí se nad tím, jak si pořizují stále nové a nové věci, aniž by je ve skutečnosti potřebovali. Nakupují v zahraničí a zanechávají za sebou dlouhou ekologickou stopu.
„Chceme, aby se lidé zamysleli a ptali se. Kolika věcmi se obklopujeme? Potřebujeme tohle všechno? Uvažujeme nad tím, co a kde nakupujeme? Z jakých materiálů jsou věci a jak vznikají? A co se s nimi děje potom, co už je nechceme? Tato témata se dnes objevují čím dál častěji a je hodně důležité na ně upozorňovat. A o to se právě na našem Swapu snažíme,“ upřesnily.
Součástí akce byl také program pro děti, živá hudba a sdílený stůl, kam návštěvníci přinesli své oblíbené dobroty. Mohli si u něj posedět, popovídat si, navázat nová přátelství či upevnit ta stávající.