Festival i letos návštěvníkům představí nejvýraznější snímky z Česka, Polska a Slovenska vzniklé v poslední době. Důležitou součástí budou nové filmy výrazné generace polských tvůrců, kteří získávají ocenění na prestižních festivalech Cannes, Berlinale či Sundance.
„Český i polský film má za sebou úspěšnou sezonu, a v programu tak bude co objevovat a porovnávat,“ uvedla mluvčí přehlídky Terezie Křížkovská a dodala, že středoevropskou kinematografii doplní i maďarská, ukrajinská či ruská.
První promítání si milovníci filmu vychutnají v sobotu v poledne. K oficiálnímu zahájení však dojde až v 19 hodin v cieszynském Divadle Adama Mickiewicze, pro které si pořadatelé vybrali úspěšný snímek Jan Palach. Mimo něj Kino na hranici uvede i všechny filmy, které letos získaly Českého lva.
„Sekce Nový polský film nabídne například kontroverzní počin Klér odvážného tvůrce Wojciecha Smarzowského. Snímek se zabývá pedofilií i dalšími utajovanými praktikami katolické církve a stal se nejnavštěvovanějším polským filmem minulého roku,“ připomněla Křížkovská. Diváci se dále mohou těšit i na oceňované snímky Studená válka, Sladký konec dne nebo netradiční psychologický thriller Monument.
Pořadatelé se rozhodli letos zdůraznit výročí znovunabyté svobody v roce 1989. „Filmy, které jsme vybrali, si kladou za cíl připomenout divákům, jak důležitý je v každé době a každém politickém režimu boj za základní občanská práva,“ řekla Jolanta Dygośová, ředitelka festivalu. Právě tato sekce nabídne zájemcům jedinečnou možnost. První máj letos totiž nebude jen časem lásky, ale i debaty bývalých vrcholných politiků Česka, Polska a Slovenska. Do Cieszyna dorazí například někdejší premiér a předseda senátu Petr Pithart.
Z výrazných filmových osobností se návštěvníci budou moci potkat třeba s herci Milanem Kňažkem, Janem Budařem, českotěšínským rodákem Jaromírem Hanzlíkem, režisérem Jiřím Adamcem či tvůrcem cestopisných dokumentů Danem Přibáněm.
Ke Kinu na hranici v posledních letech neodmyslitelně patří také večerní promítání přes řeku Olši a ani letos tomu nebude jinak. Těšit se zájemci mohou na nedělní Luisinu zahradu, pondělní cestopis Lada svetom a úterní Postřižiny.
„V rámci doprovodného programu bude možné zajít kromě besed s tvůrci i na výstavu k retrospektivě Jana Švankmajera, přehlídku polského autorského plakátu nebo na řadu koncertů,“ sdělila Křížkovská s tím, že do Těšínů zavítá například kapela Vložte kočku i jeden z nejuznávanějších polských hudebníků mladé generace – Król.