Za minutu dvanáct stihl vydat stavební úřad Třinec všechna povolení pro to, aby mohl nový vlastník zámku zažádat o dotace z norských fondů. Peníze na rekonstrukci bude potřebovat, předpokládané náklady jsou totiž vysoké. „Máme vypracované tři možné scénáře oprav v hodnotách 80, 50 a 30 milionů korun. Záleží samozřejmě na tom, zda uspějeme s dotací či nikoliv,“ podotkla Linda Foltýnová, členka správní rady nadačního fondu, který zámek spravuje.
Cílem nadačního fondu je navrátit zámek do kulturního života obce a celého regionu. Objekt, který je v současné době v havarijním stavu, bude kompletně rekonstruován. „V přízemí vznikne expozice věnující se chovu ovcí a využívání vlny v minulosti a současnosti a stálá výstava fotografií a inventáře přibližující bývalé majitele a historii zámku. Zároveň zde plánujeme i komunitní kavárnu a zasedací místnost, kterou by mohla využívat obec pro zasedání zastupitelstva a řadu kulturních akcí či pro svatební obřady,“ prozradila Foltýnová. Ve vyšších patrech památky bude fungovat některá ze škol Prigo, pravděpodobně vysoká škola.
Projekt bude realizován v partnerství se subjektem z Islandu a se zapojením českých partnerů v podobě obce, farnosti a místních spolků. Nadační fond Zámek Hnojník chce úzce spolupracovat se spolkem Koliba i s Římskokatolickou farností Hnojník.
„Partnerství s místní farností vnímáme v projektu jako velmi důležité. Církev hrála v minulosti v životě zámeckých pánů i místních obyvatel významnou roli. Ne nadarmo se místní kostel Nanebevzetí Panny Marie nachází přímo naproti zámku a obklopuje jej tradičně hřbitov, kde se nachází i hrobka někdejších majitelů zámku – členů rodiny Beesů,“ dodala Linda Foltýnová. Fond hodlá spolupracovat i s obcí Hnojník. Počítá s tím, že v zámku vzniknou pracovní místa pro místní občany.
Plány na rekonstrukci zámku se zamlouvají památkářům.
Více informací o rekonstrukci zámku najdete v dnešním Třineckém hutníku.