Vzniklo deset velkoplošných děl zachycujících práci lidí, kteří v nelehké situaci pandemie chodili do práce. Jsou mezi nimi zdravotníci, prodavačky, policisté, záchranáři, hasiči, ženy šijící roušky, výzkumníci, umělci hrající lidem v ulicích, ale i třinečtí hutníci. I oni během března a dubna vyráběli ocel bez přerušení provozu fabriky.
„Zeď má 74 polí o celkové rozloze přesahující 1200 m2. Zbývá tedy ještě dostatek místa na poděkování za další odvážné či chvályhodné počiny i pro další generace,“ polemizuje generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek, autor myšlenky proměnit šedý betonový prostor na Zeď díků. Doufá, že v příštích letech se objeví události hodné uznání, a to za méně dramatických okolností.
Do soutěže v kreslení se zapojilo asi 50 dětí ve věku od 8 do 17 let Základní umělecké školy v Třinci (ZUŠ) spolu s žáky Základní školy Slezská v Třinci. Během dubna doma nakreslili obrázky tematicky zaměřené na období pandemie. Odborná komise pak vybrala díla 13 autorů, která pod vedením pedagožky Beáty Martinkové spolu s ostatními žáky výtvarných oborů přenesli na velkoplošné formáty rozměru 2 x 7 metrů. Zapojilo se přes 70 žáků a práce jim trvala dva dny.
„Do akce jsme zapojili i naše ostatní žáky. Pomalovat deset polí celkového rozměru přesahujícího 160 metrů čtverečních byla fuška. Bez pomoci ostatních bychom to nedokázali,“ konstatuje Beáta Martinková, vedoucí pobočky ZUŠ v Třinci. Spotřebovali při tom více než 100 litrů barev.
„Jsem velice rád, že jsme se na poděkování touto formou mohli s našimi žáky podílet. Březen a duben letošního roku byl náročný a neměli bychom na to zapomínat. Pro naše mladé umělce je ctí, že jejich díla mohou obdivovat tisíce lidí směřujících ráno do fabriky,“ míní ředitel Základní umělecké školy v Třinci Jiří Zabystrzan. Věří, že to v dětech buduje hrdost a lokální patriotismus.
Autoři:
Adéla Byrtusová (15) – zdravotníci, Richard Ryška (11) – drive in stan, Ema Szmeková (8) – záchranáři, Štěpán Navrátík (11) – prodavačky, Barbora Babilonová (11) – řidiči MHD, Jiřina Juranková (13) – výrobci dezinfekcí, Adéla Kostková (9) – ženy šijí roušky, Tereza Javorková (9) – ženy šijí roušky, Katka Bilková (17) – hasiči, Eva Kamarádová – hasiči, Jan Herman (8) – hutníci, František Bubik (10) – policisté, strážníci, Magdaléna Farná (13) – zpěvák s kapelou