Podle statistik nenadále zemře jeden z 200 tisíc lidí ročně, ale nositelem potenciálně smrtelné srdeční choroby je jeden z 250 až 300 lidí. Přestože se nejedná o stovky lidí, jsou tato náhlá úmrtí zbytečná a lze jim mnohdy předejít. Sport sám o sobě není podle odborníků příčinou problému, ale zhoršuje prognózu a může být spouštěčem akutního zhoršení nepoznaného srdečního onemocnění. To se může projevit například náhlou poruchou srdečního rytmu během fyzické námahy.
Centra sportovní kardiologie neslouží širokým masám lidí, ale mají pomoci sportovcům s kardiologickou problematikou co nejrychleji vyřešit jejich problém. „Centrum je určeno pro aktivní sportovce starší patnácti let, kteří potřebují dořešit určité kardiologické odchylky či potíže. Nedříve musí projít základním vyšetřením u svého obvodního lékaře, kardiologa nebo tělovýchovného lékaře a při nutnosti dalšího řešení může sportovec oslovit nás a uděláme vše, co je potřeba,“ vysvětluje vedoucí lékařka Centra sportovní kardiologie Nemocnice Agel Třinec-Podlesí Bogna Jiravská-Godula.
Přihlášení do centra není nijak složité. Stačí navštívit internetové stránky třinecké nemocnice v Podlesí a přímo na úvodní stránce pak rozkliknout ikonu Centrum sportovní kardiologie. Zde čeká klienta formulář s registrací, kde kromě základních údajů o své osobě popíše stručně svůj zdravotní problém a připojí přílohy v podobě absolvovaných vyšetření. Na první zájemce specialisté z Třinec příliš dlouho čekat nemuseli. „Klienti se k nám hlásili hned od počátku a momentálně máme rozvyšetřovaných desítky lidí,“ pokračuje vedoucí lékařka s tím, že Centrum sportovní kardiologie Nemocnice Agel Třinec-Podlesí spolupracuje s kardiology i tělovýchovnými lékaři z okolí, kteří se této problematice věnují.
„Nemoci srdce nepotkávají jen nemocné a starší lidi, ale opravdu i mladé sportovce. Zástavu srdce může způsobit třeba odchylka ve tvorbě nebo vedení srdečního vzruchu, která může být patrná na povrchovém EKG, odchylky ve věnčitých tepnách nebo dědičné zbytnění srdečního svalu, tzv. hypertrofická kardiomyopatie. Nebezpečné a často podceňované jsou i přecházené virózy, které mohou způsobit zánět srdečního svalu, myokarditidu,“ vysvětlil lékař Otakar Jiravský z třineckého týmu Centra sportovní kardiologie. Aby se dalo tragédiím předejít, je podle něj ze strany sportovců nutné nepodceňovat příznaky, jako je bušení srdce, bolest na hrudi, náhle snížená výkonnost, zvýšená únava nebo nevysvětlitelné mdloby a kolapsy.
Jedním z pacientů třineckého Centra sportovní kardiologie byl také 18letý hokejista Jakub Zapletal, který pochází z jižní Moravy a hokeji se věnuje od sedmi let, kdy začínal v Břeclavi. Aktuálně je studentem North Broward Prearatory School na Floridě, kde při studiu hraje závodně hokej. „Při pravidelném zátěžovém testu v 17 letech mi lékař, ještě na vyšetření v Břeclavi, sdělil, že mi nemůže dát potvrzení o zdravotním stavu, neboť výsledky vyšetření neodpovídaly požadovaným parametrům. Byl to pro mě šok, zdravotní problémy jsem nikdy neměl. Kdybych se nedostal do péče odborníků Nemocnice Agel Třinec-Podlesí, které mi bylo doporučeno hokejovými špičkami, asi bych musel s hokejem úplně skončit,“ vzpomíná Jakub Zapletal, jak se dostal do péče třineckých lékařů.
V třineckém Kardiocentru odborníci provedli mladému hokejistovi důkladnější specializovaná vyšetření. „Díky tomu vím, že jsem v pořádku, a čím byly způsobeny odchylky při prvním vyšetření. Vítám, že v Česku vznikla tato nová specializovaná centra, protože mnoho sportovců má zdravotní problémy, o kterých nemá tušení. I ve svém okolí mám několik kamarádů, které zdraví trápí. Když si při hokeji zlomím ruku, kost se zahojí, ale zkolabuje-li sportovci srdce, může to mít fatální důsledky. Proto je důležité, aby specializovaná péče byla dostupná všem sportovcům,“ doplnil Jakub Zapletal.