Podle statistik nenadále zemře jeden z 200 tisíc lidí ročně, ale nositelem potenciálně smrtelné srdeční choroby je jeden z 250 až 300 lidí. Tato náhlá úmrtí jsou zbytečná a lze jim mnohdy předejít. Sport sám o sobě není podle odborníků příčinou problému, ale zhoršuje prognózu a může být spouštěčem akutního zhoršení nepoznaného srdečního onemocnění. To se může projevit například náhlou poruchou srdečního rytmu během fyzické námahy.
Centrum sportovní kardiologie neslouží širokým masám lidí, ale má pomoci sportovcům s kardiologickou problematikou co nejrychleji vyřešit jejich problém. „Je určeno pro aktivní sportovce starší patnácti let, kteří potřebují dořešit určité kardiologické odchylky či potíže. Nedříve musí projít základním vyšetřením u svého obvodního lékaře, kardiologa nebo tělovýchovného lékaře a při nutnosti dalšího řešení může sportovec oslovit nás a uděláme vše, co je potřeba,“ vysvětlila vedoucí lékařka třineckého centra Bogna Jiravská Godula.
Na první zájemce specialisté z Třinec příliš dlouho čekat nemuseli. „Klienti se k nám hlásili hned od počátku a momentálně máme rozvyšetřovaných desítky lidí,“ pokračovala vedoucí lékařka. Jejich centrum spolupracuje s kardiology i tělovýchovnými lékaři z okolí, kteří se této problematice věnují.
„Nemoci srdce nepotkávají jen nemocné a starší lidi, ale i mladé sportovce. Zástavu srdce může způsobit třeba odchylka ve tvorbě nebo vedení srdečního vzruchu, která může být patrná na povrchovém EKG, odchylky ve věnčitých tepnách nebo dědičné zbytnění srdečního svalu. Nebezpečné a často podceňované jsou i přecházené virózy, které mohou způsobit zánět srdečního svalu,“ vysvětlil lékař Otakar Jiravský z třineckého týmu Centra sportovní kardiologie.
Aby se dalo tragédiím předejít, je podle něj ze strany sportovců nutné nepodceňovat příznaky, jako je bušení srdce, bolest na hrudi, náhle snížená výkonnost, zvýšená únava nebo nevysvětlitelné mdloby a kolapsy.