Specialisté z třinecké nemocnice provedli implantaci mitrální chlopně unikátní metodou TMVI. Tím mohou pomoci lidem s vážnými kardiologickými problémy.
„Nedomykavost mitrálních chlopní je jednou z nejčastějších srdečních vad člověka v pokročilém věku. Doposud jsme vždy tyto vady řešili kardiochirurgickou operací. Ne všichni pacienti jsou však schopni podstoupit tak velký a rozsáhlý zákrok ať už kvůli svému věku či aktuálnímu zdraví,“ začal líčit chirurg Jaroslav Januška z kardiologického oddělení Nemocnice Agel Třinec-Podlesí.
Vysvětlil, že nyní přišla na trh chlopeň, kterou lze implantovat miniinvazivním způsobem bez použití mimotělního oběhu pouze z malé drobné jizvy pod levým prsem.
„Během tohoto zákroku otevřeme hrudník, přičemž délka jizvy je asi pět centimetrů a přes srdeční hrot zavedeme do bijícího srdce vodič, po něm pak katetr a v něm v pouzdru svinutou chlopeň, kterou roztáhneme do požadovaného tvaru a pozice. Její poloha se zajistí kotvící šňůrkou v hrotu levé komory. Rána se zašije a pacienti po zhojení, které trvá asi týden, jsou propuštěni domů,“ vysvětloval postup Jaroslav Januška.
Tato chlopeň je novinkou. „V době, kdy jsme prováděli první zákrok, jich bylo na světě vykonáno asi 400. A teď se postupně metoda dostává do Evropy a začíná se využívat čím dál častěji,“ řekl chirurg Januška.
Více informací najdou čtenáři v Třineckém hutníku příští týden.