K výhodám bezesporu patří jednoduché vyhledávání nejvýhodnějších nabídek, rychlost, časová nezávislost a pohodlí nakupování bez nutnosti navštívit kamennou prodejnu. Tyto zjevné výhody jsou ale vykoupeny některými nevýhodami, které toto nakupování mohou doprovázet.
Asi největší nevýhodou je anonymita některých prodejců. Ne vždy využíváme ověřené internetové obchody, využíváme také možnosti soukromých prodejců, například na různých bazarech a inzertních serverech.
A právě zde se můžete setkat s podvodníky. U takovýchto prodejců nemáte možnost zboží vyzkoušet nebo osobně prohlédnout, nabízejí okamžité zaslání zboží na vaši adresu. Nezřídka se stává, že kupujícímu je následně doručeno zboží poškozené nebo zcela jiné, než si objednal. V těchto případech je pak složitá komunikace ohledně reklamací, kupující může s prodávajícím komunikovat omezeně nebo vůbec.
Dalším nebezpečím jsou účelově zřízené podvodné stránky výhodných nabídek. Nabízejí výrazně nižší ceny zboží, než je obvyklé, zdarma prodlužují záruční dobu apod. Platbu za zboží žádají vždy předem a uvedené zboží poté nedodají nebo zaslané zboží neodpovídá původnímu popisu.
Policisté v uplynulých týdnech započali prověřovat okolnosti hned několika skutků, spáchaných prostřednictvím internetu. Poškození si objednávali různé zboží, po zaplacení však objednané věci neobdrželi. Tak by se ve zkratce daly činy popsat. Shodným jmenovatelem je také identická právní kvalifikace činů – podvod. Je proto namístě připomenout si, na co by si kupující měli dát pozor.
Spolehlivost prodejce
Před koupí je třeba si ověřit spolehlivost prodejce, a to buď přímo na internetu, či z recenzí ostatních kupujících nebo ze stránek prodejce, kde by měly být uvedeny kontaktní údaje (adresa, telefon, obchodní podmínky, reklamační podmínky a další informace). Výhodou je certifikace a akreditace obchodu.
Příliš nízká cena zboží
Vybíráte-li z nabídky desítek prodejců a jeden z nich nabízí stejný výrobek za cenu podstatně nižší než ostatní prodejci, je jasné, že zboží buďto vůbec nemá, nebo se jedná o falsifikát originálního výrobku (plagiátorství) – takovéto zboží je vyrobeno z jiných (levnějších) materiálů a často nemá prodejcem prezentované funkce.
Platební podmínky
Zda lze zboží zasílat na dobírku, nebo se musí platit předem, a to převodem, či ihned pomocí platebních karet. Při koupi zboží od neprověřeného prodejce doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku. Při doručení takovéhoto zboží pečlivě zkontrolujte neporušenost obalu. A při rozbalování mít přítomnu nezúčastněnou osobu pro případnou reklamaci zboží. Při platbách kartou je dobré si prostřednictvím internetového bankovnictví nastavit limity plateb. Výhodné je použít ověřené platební systémy.
Místo odkud nakupujeme
Je důležité, abyste vše prováděli jen ze svého počítače, který by měl být dostatečně zabezpečen a chráněn. Na cizích počítačích (v kavárnách, u známých apod.) může být instalován software (spyware), který by mohl zadaná data přenášet třetím osobám. A dalším rizikem v dnešní době je používání mobilních telefonů k internetovým nákupům a bankovním transakcím. Mobilní telefony většinou nemají dostatečné zabezpečení a mohou také posloužit k neoprávněným přenosům citlivých údajů třetím osobám.
Je potřeba si uvědomit, že při nakupování přes internet velice často posíláme do kyberprostoru velice citlivé informace. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel snižujeme riziko, že při internetových nákupech „sedneme na lep“ podvodníkům. I proto se Policie České republiky intenzivně věnuje prevenci, na rizika internetu a sociálních sítí upozorňuje různé cílové skupiny od dětí až po seniory.