Přírodovědkyně Jana Glombová a její kolegyně – edukátorka Daniela Podstawková z Muzea Těšínska v posledních více než dvanácti měsících odvedly obrovský kus práce. Výsledkem jejich snažení je nevšední didaktická výstava, která zavede návštěvníky do zvířecí říše.
„Snažily jsme se o to, aby výstava byla co nejvíce přirozená, třeba přírodniny opravdu pocházejí z lesa nebo od řeky. I s ohledem na vystavené exponáty byla příprava výstavy nesmírně náročná, a to nejen časově,“ podotkla během slavnostní vernisáže první z autorek Daniela Podstawková.
Výstava představuje pozoruhodný svět noční přírody v několika biotopech. V noci vyhrává ten živočich, který je nejlépe přizpůsobený tmě. Ukazuje, jak jsou živočichové vybavení pro přežití ve tmě a současně nastíní křehkost nočního prostředí ovlivněného nadměrným nočním svícením.
Návštěvníci se mohou těšit na více než šest desítek dermoplastických preparátů a modelů obratlovců a hmyzu, nechybí samozřejmě ani entomologické sbírky a doprovodné výstavní texty, které se věnují tmě z mnoha úhlů. K vidění jsou nejen exponáty Muzea Těšínska, ale i Muzea Beskyd Frýdek-Místek a Muzea Novojičínska.
„Až do 29. října si návštěvníci mohou prohlédnout zvířata, na která můžeme v noci narazit v lese, u vody nebo v našem obydlí. K vidění jsou například netopýři, sovy, vlk, tchoř, liška, šakal, vydra, bobr a v přízemí také jelen,“ vylíčila Jana Glombová, druhá z autorek.