Klíčovým tématem diskuse bylo představení ambiciózních plánů k dosažení uhlíkové neutrality při výrobě oceli.
„Představili jsme náš plán modernizace výroby oceli prostřednictvím výstavby technologie elektrické obloukové pece včetně predikce zaměstnanosti a skladby výrobků. Zároveň jsme nastínili další strategické investice v časovém rámci prakticky až do roku 2050,“ shrnul generální ředitel hutě Roman Heide.
S ministry hovořili také o možnostech podpory státu například prostřednictvím Modernizačního fondu. „Nastínili jsme odhad výše nákladů s tím, že v okolních státech je podpora transformace u našich konkurentů podstatně vyšší než dotace v České republice,“ podotkl generální ředitel.
Jednání se účastnili také představitelé Moravskoslezského kraje a statutárního města Třince.
„Během setkání jsme probírali možnosti podpory projektů. Tedy konkrétně projekty potřebné pro udržení konkurenceschopnosti Třineckých železáren a udržitelnosti regionu i města. Zároveň jsme hovořili o připravovaném projektu CirkAreny, aby zde našli uplatnění nadaní mladí lidé,“ upřesnila primátorka Věra Palkovská.
Součástí prezentace pak bylo i nastartování ekologizace výroby energie v dceřiné společnosti Energetika Třinec, která se mimo jiné chystá na výstavbu nového paroplynového kotle. Cílem je úspora emisí CO2 a rozvoj dalších služeb.