K vidění je takřka stovka nejrůznějších pozornost poutajících masek, od barevných, bílých, černo-bílých, smutných i veselých, po trojrozměrné. „K účasti jsem pozval nejen umělce z obou stran hranice, ale také jsem oslovil učitele výtvarné výchovy českého i polského českotěšínského gymnázia a Katolické základní školy v polském Těšíně, kteří do výstavy zapojili své žáky. Vznikla tak zajímavá sbírka s originálními pracemi,“ řekl kurátor výstavy Ladislav Szpyrc.
„Tato nápaditá výstava mne inspirovala k tomu, abychom spolu s žáky vytvořili pokusný cyklus masek z recyklovaného materiálu. Myslím, že se to povedlo. Také jsem se osobně zapojil do výstavy jednou prací. Ze zbytků elektroinstalace jsem stvořil masku, kterou jsem nazval Pomsta elektrikáře. Na výstavě je řada krásných prací, jež mohou lidí inspirovat. Většina z nich má zajímavé řešení. Jako výtvarník jsem s výstavou velmi spokojen,“ řekl učitel výtvarné výchovy na polském gymnáziu Władysław Kubień.
Místostarosta Českého Těšína Vít Slováček si se zájmem prohlížel vystavované masky. „Je to velmi zajímavá výstava. K doprovodným aktivitám festivalu patří i výtvarné, což naplňuje Český Těšín kulturou v různých aspektech. A to je dobře, protože kultura vždy k Těšínu patřila,“ prohlásil. Syn místostarosty Dominik, žák Gymnázia Josefa Božka, se pochlubil svojí prací, kterou se do výstavy zapojil. „Moje maska by měla představovat určitou emoci po návratu do školy, ale každý si to může interpretovat po svém,“ řekl s úsměvem.
Masky vystavované v galerii Půda si lze prohlédnout až do 4. listopadu.