Celkové náklady přístrojové techniky, včetně stavebních úprav nutných k jejich instalaci a zprovoznění, činily necelých 56 milionů korun. Projekt Modernizace Nemocnice Třinec spolufinancovala Evropská unie v rámci reakce na pandemii COVID-19.
„Pokroky v medicíně jdou mílovými kroky, proto se nemocnice rozhodla vyměnit zastaralé zařízení za nové. Tyto přístroje mimo jiné umožňují daleko přesnější diagnostiku, což je pro pacienty i lékaře to nejpodstatnější. Společnost Siemens Healthineers instalovala do nemocnice dva inovativní zdravotnické přístroje, které posouvají diagnostickou péči na zcela novou úroveň,“ vysvětlil ředitel nemocnice Jiří Veverka.
Do akce se zapojuje umělá inteligence
Nová magnetická rezonance s prostorným vyšetřovacím otvorem přináší nadstandardně konzistentní diagnostické výsledky.
„Kromě vysoce kvalitního zobrazení nabízí inovativní technologii a zapojení umělé inteligence a automatizace. To umožní zkrátit dobu trvání vyšetření, které v úzkém prostoru někteří lidé hůře snášejí. Pacienti jistě ocení i nižší hlučnost přístroje a jeho přátelský design. Zkrácením doby snímání i přípravy se zefektivní pracovní proces na oddělení,“ upřesnil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.
Druhým zařízením je jednozdrojový CT skener doplněný o inteligentní systém myExam Companion. „Představte si, že si nasednete do škody felicia a pak přesednete do moderní oktávky. Asi takové je srovnání mezi naším někdejším přístrojem a tím novým,“ vysvětlila vedoucí radiologický asistent Beata Peprníková.
Pokračovala, že skener je nyní výkonnější, rychlejší, ale především má nesrovnatelně kvalitnější zobrazení, které odhalí i ty nejmenší detaily. Pacienti u vyšetření musí zadržet dech. A zatímco ještě před nedávnem to museli zvládnout zhruba za 25 sekund, nyní stačí pouze 10.