Cyklem provázejí postavy gorolů Hanka a Janek, kteří k lidem hovoří pomocí umělé inteligence.
Projekt volně navazuje na rok 2022, kdy se uskutečnil cyklus přednášek věnovaných regionálnímu nářečí Po naszymu je fajnie, a rok 2023, který byl věnován regionálnímu umělci Adamu Wawroszovi. Jeho cílem je udržování svébytného bohatství našeho kraje.
„Vysoká návštěvnost nás utvrdila v tom, že téma je stále živé. Zároveň vnímáme, že čím dál méně lidí využívá nářečí po nazsymu. Přitom se jedná o specifikum regionu, které musíme podporovat. Chceme, aby jazyk zůstal živý nejen v naší mluvě, ale také tím, že v něm budeme vnímat naši identitu,“ vysvětlila ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna.
Úvodní přednáška etnografky Lucie Kaminské se uskuteční 22. února a bude věnována masopustnímu období, Velikonocům a jarním pracím. Spojená bude s výstavou starobylých předmětů a k vidění bude například výroba pomlázky.
Na další akci 19. dubna se návštěvníci více dozvědí o svátku Letnice – Filipojakubské noci, stavění máje, smažení vaječiny, vyhánění dobytka nebo dožínkách. Na září je pak připravena přednáška o podzimní rovnodennosti, Svátku Všech svatých a Dušičkách.
Koncem listopadu cyklus vyvrcholí pozastavením u adventního období, věštění, betlémů a mnohých vánočních zvyků v našem kraji. Jednotlivé přednášky budou doplněny výstavou související s daným ročním obdobím, hudebním vystoupením či workshopem.
Více informací a aktuality naleznou lidé na webech knihovny i muzea.