V expozici je k vidění i několik drobných plastik a kreseb. Zaujmou industriální prvky, podle nichž je jasně znát, kde umělec působil. „První výstava Rudolfa Štafy se v muzeu konala už v roce 1969. Tehdy svou tvorbu představil společně s dalším místním umělcem, malířem Josefem Novickým. Oba byli jedni z prvních, kteří v nově otevřeném muzeu vystavovali. Plastiky a výtvarná díla zapůjčil muzeu umělcův syn Bogdan Štafa,“ připomenula vedoucí muzea Eva Zamarská.
Štafa, rodák z Hané
Rudolf Štafa se narodil se v moravské vísce Jesenec v rodině kováře. Po ukončení základní školní docházky v Kostelci na Hané vystudoval Střední textilní školu v Prostějově. Následně zamířil na Akademii výtvarných umění, odkud posléze přestoupil na Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze.
Po škole a téměř pětileté praxi se přestěhoval natrvalo do Třince, kde působil jako pedagog v Lidové škole umění v Českém Těšíně i v Třinci. Po krátké době ale školství opustil, i když se v průběhu pozdějších let ještě k pedagogické práci několikrát vrátil. Nastoupil totiž na místo výtvarníka do propagačního ateliéru Třineckých železáren.
Malíř se v huti našel
Plechy, dráty, kolejnice, řetězy, betonářská stavební ocel a profilové železo se rychle staly základním uměleckým materiálem. Malíř se postupně proměnil v sochaře velkého formátu. Brzy získal na Kanadě v blízkosti železáren svůj první ateliér, kde začaly vznikat první působivé železné plastiky (Sestry, Milenci, Rodina atd.).
V ateliéru rovněž v té době vznikly první návrhy modelů k realizacím několikametrových několikatunových železných i ocelových plastik, které byly od roku 1964 úspěšně vystavovány na mezinárodních výstavách a veletrzích po celém světě.
„Štafova práce získala všude mimořádný ohlas. Jeho velké monumentální kompozice propagovaly Třinecké železárny, ale především jsou významným autorským dílem, které je kritikou dodnes přijímáno s respektem a uznáním,“ podotkla Eva Zamarská.