Jednou z takových obci je Písečná, kde oficiálně žije 1 067 obyvatel. Přesto tam prodejna s potravinovým zbožím funguje, za což je starosta Písečné David Ćmiel velmi rád.
„Je to pro nás zásadní věc, aby byl obchod co nejblíže našim občanům, zejména seniorům a lidem bez auta,“ líčí Ćmiel a dodává, že obchod provozuje síť prodejen Hruška, která se toho ujala loni poté, co činnost ukončila prodejna značky Enapo.
Novému provozovateli prodejny obec ročně přispívá částkou 60 tisíc korun. Ani tato suma prý ale nepokryje ztrátu. „Prodejna zatím funguje, něco tam i investovali do instalace klimatizace,“ přiblížil starosta.
Obce podporují obchody ze svého
Podobně jako v Písečné podporuje obec ze svého prodejnu potravin ve Stříteži nebo v Chotěbuzi. Tam obchůdek sídlí přímo v budově úřadu. Ale protože má obec přes tisíc obyvatel, také na dotaci nedosáhne.
„Snažíme se tady obchod udržet. Třeba proto, že pro místní seniory je to místo, kde se potkávají se sousedy. Potřebují sociální kontakt a komunikaci, a kde jinde než v obchodě?“ říká starosta.
Dodává, že obec vychází provozovatelce vstříc nejen velmi nízkým nájmem, ale také v obchodě dělá tržbu. Třeba když nakupuje pohoštění na obecní slavnosti nebo jiné obecní akce.
Snahu Moravskoslezského kraje pomoci drobným podnikatelům označuje za špatně cílenou.
„V tomto regionu, kde je mnoho větších měst s velkými obchody, kam lidé z vesnic dojíždějí za prací a mohou si tam i nakoupit, se taková pomoc míjí účinkem. Smysl to má v jinak geograficky složených regionech, třeba v Čechách, kde je z malých obcí do většího města daleko. Tam pak není problém obchod udržet, a možná i bez dotací. Protože tam jsou lidé nuceni nakupovat, aby výhradně za nákupy nemuseli dojíždět desítky kilometrů,“ uvažuje David Harok.
Jedna z prodejen, která dotaci čerpá opakovaně už několik let, funguje ve Smilovicích. Majitel ochodu i objektu, v němž sídlí, Henryk Mackowski, říká, že dotace je obrovská pomoc.
„Každá koruna je vítaná, o dotaci budeme žádat zase,“ říká a připomíná, že řada prodejen bojuje o přežití. Ta ve Smilovicích těží také trochu z toho, že v nedaleké Řece prodejna s potravinami už není, a tak ji využívají obyvatelé této obce při cestě domů.
V objektu na autobusové točně v Horní Lomné byl obchod s potravinami odjakživa. A díky dotaci přežívá dones.
„V létě to jde, nakupují tady hodně lidé, kteří tu mají chaty, anebo děti, které jsou tu na táborech, školách v přírodě či na výletech. Nejhorší je přežít zimu, což se nám daří jen díky dotaci. Zaplatíme tak aspoň energie,“ říká vedoucí prodejny Anna Sikorová.
To v sousední Dolní Lomné musejí provozovatelé obchodu na dotaci zapomenout. Obec totiž nesplňuje kritérium, že na jejím katastru musí být jediná prodejna s potravinami.
Místo klasického obchodu e-shop
To v Bocanovicích takové problémy už neřeší. Tam totiž prodejnu potravin už několik let nemají.
„Obchod zavřel, protože tam lidi moc nechodili. Většina místních totiž jezdí za prací mimo obec a nakoupí si v Jablunkově a jinde,“ vysvětlil starosta Martin Paduch.
Vzpomíná, že před časem chtělo prodejnu znovu otevřít družstvo COOP, ale nakonec z toho sešlo. „Ale s nákupy potravin nemáme problém. Od podzimu u nás jezdí e-shop rohlik.cz a funguje to perfektně,“ tvrdí starosta.
Podobně jsou na to na Hrčavě, v Řece, Košařiskách nebo Vělopolí, kde obchody s potravinami prostě nejsou.
Peníze na mzdy i energie
Kraj se do programu Obchůdek 2021+ vyhlášeného Ministerstvem průmyslu a obchodu zapojil už počtvrté. Žádost si mohou podat obce nebo podnikatelské subjekty.
„Máme pro ně alokovány čtyři miliony korun. Naší snahou ale je podpořit všechny, kteří splní podmínky. V minulých letech jsme proto k prostředkům od ministerstva přidali také peníze z krajského rozpočtu. Věřím, že v případě potřeby tomu tak bude i tentokrát,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková.
Získané peníze mohou provozovatelé obchůdků využít na mzdy zaměstnanců, nájmy, energie, telekomunikační služby, náklady spojené s obsluhou bezhotovostních plateb a nově i na náklady spojené s bezobslužným provozem prodejny (hybridní prodejna 24/7).
Zájemci mohou žádat krajský úřad o dotaci od 23. září do 10. října.