Letošní kulaté výročí, kterým si národ připomíná vznik ČSR, dospívá k vrcholu. I když byla republika vyhlášena až 28. října, oslavy začínají na mnoha místech již nyní a stejně tak je tomu v případě Muzea Těšínska. „V pátek 28. a v sobotu 29. září proběhne v Českém Těšíně a Chotěbuzi akce nazvaná Za Československo. Hlavním důvodem uspořádání akce je 100. výročí vzniku Československa, ale rovněž připomenutí osmdesáti let od Mnichovské dohody, k níž došlo 29. září 1938,“ uvedla mluvčí muzea Iva Lupková.
Páteční program pořadatelé směřují k pomníku TGM v českotěšínských Masarykových sadech, kde od 10 hodin proběhne slavnostní akt, kde budou přítomni nejen zástupci města a kraje, ale i účastníci v dobových uniformách nebo čestná stráž, která přivítá prvního československého prezidenta. „Odpoledne bude na českotěšínském náměstí k vidění ukázka vojenského bojového vozidla s uniformovaným doprovodem,“ upřesnila Lupková.
Sobotní den bude spojený s Chotěbuzí – s Archeoparkem a Muzeem lehkého vojenského opevnění. Na prvním z uvedených míst bude možné vidět výstavu prvorepublikového školství, repliky tehdejších oděvů, uniformy nebo dobovou vojenskou techniku a bunkry lehkého opevnění. „V 11 hodin proběhne u Archeoparku komentovaná dobová módní přehlídka v podání dam z Pin Up & Vintage Studia,“ zve mluvčí Muzea Těšínska.
Muzeum lehkého vojenského opevnění v Chotěbuzi zase na 15. hodinu připravuje dobovou bojovou ukázku v otevřeném terénu, kterou zrekonstruuje události z podzimu roku 1938 v Krušnohoří. „Cílem dvou dnů naplněných pestrým programem odkazujícím na historické události je připomenout odhodlání Čechů a Slováků bránit svou vlast proti mnohonásobné přesile,“ dodala Lupková.
„V pátek 28. a v sobotu 29. září proběhne v Českém Těšíně a Chotěbuzi akce nazvaná Za Československo. Hlavním důvodem uspořádání akce je 100. výročí vzniku Československa, ale rovněž připomenutí osmdesáti let od Mnichovské dohody.“Iva Lupková, mluvčí Muzea Těšínska
„Poprvé pořádáme tak rozsáhlou akci, která se odehraje ve dvou dnech na více místech, navíc s živými herci. Těšíme se z ochoty města, že nás v těchto projektech podporuje nebo nám propůjčilo panely na nábřeží,“ řekla mluvčí muzea.
Jak napovídá předchozí výrok, Muzeum Těšínska k letošním kulatinám připravilo také další připomínkové akce. Významné události, dokumenty, symboly nebo třeba osobnosti připomíná panelová výstava podél nábřeží Olše, jež začíná u Kulturního a společenského střediska Střelnice a pokračuje dále k parku Adama Sikory. Informační tabule na svých místech zůstanou až do konce října, na internetových stránkách muzea však zůstanou k nahlédnutí.
Dlouhodobější výstavou instituce je výše uváděná expozice prvorepublikového školství. Diváci kabelové televize pak dostávali pravidelný příděl historických informací vážících se na Těšínsko v pořadu Těšínské minuty, které lze dohledat na webových stránkách města.