V hlavní roli festivalu zazáří svoboda

Už tento týden se v Třinci koná Festival svobody. Přinese podcasty, inspirativní setkání s mnoha osobnostmi i výstavu Paměti národa v Moravskoslezském kraji. To vše v rámci letošních oslav 35. výročí sametové revoluce. Knihovna Třinec přivítá návštěvníky v pátek a v sobotu.

Výstavu pod širým nebem si může prohlédnout každý kolemjdoucí. Foto: mr

„Festivalem svobody slavíme v knihovně události, jež se staly před pětatřiceti lety. Ale nejen to. Poselstvím a cílem festivalu je potřeba neustále a naléhavě připomínat hodnoty, které jsou pro naši společnost klíčové,“ připomenula ředitelka Knihovny Třinec Martina Wolna.

Je přesvědčená, že knihovny mají být ze své podstaty iniciativní k veřejným otázkám a tématům a vyjadřovat svůj postoj. „Aktuálně sleduji nedobrou situaci ve slovenských knihovnách, kde začíná snaha o cenzuru knih, a pevně doufám, že tam svou pozici pilíře demokracie ustojí. Městská knihovna v Bratislavě je nám v těchto dnech velmi dobrým vzorem a inspirací,” naznačila Martina Wolna.

Zakladatelka a spoluorganizátorka Festivalu svobody Lucie Fremrová říká, že je nezbytné, aby měli i lidé z okrajových částí naší země příležitost setkávat se s inspirativními osobnostmi, které přinášejí nové pohledy na současné otázky, jako je spravedlnost a svoboda.

„Mnoho obyvatel našeho regionu se často cítí opomíjeno, jako by na jejich problémech nezáleželo. Festival svobody v Třinci ukazuje, že tomu tak není. Chceme místním lidem připomenout, že jejich hlasy a aktivita mají smysl a že nejsou sami. Setkání s osobnostmi, které se věnují důležitým společenským otázkám, jim může dodat nejen inspiraci, ale i odvahu, aby se sami zapojili a podíleli se na utváření lepší budoucnosti,” zdůraznila Lucie Fremrová.

Zajímaví hosté
Letošní ročník festivalu přivede do Třince zajímavé hosty. Zahájení se koná 22. listopadu oblíbeným podcastem novinářů Jindřicha Šídla a Jana Dobrovského. Tato úvodní část je beznadějně vyprodaná.

Den nato, 23. listopadu, se mohou návštěvníci těšit na vystoupení výjimečných osobností, které přinášejí zkušenosti z oblastí svého zájmu. Lidé se rozdělí do menších skupinek a postupně navštíví přednášky pozvaných hostů.

Jedním z nich bude vyšetřovatel válečných zločinů v bývalé Jugoslávii Vladimír Dzuro. Dále Natálie Terčová, odbornice na odhalování internetových predátorů, která přinese pohled na moderní formy zločinu a trestu v digitálním věku. Martin Mejstřík, bývalý studentský vůdce sametové revoluce v roce 1989, nabídne autentické svědectví o cestě ke svobodě a o tom, jaké tresty neseme jako společnost, pokud demokracii nehájíme dostatečně pevně.

Tomáš Šebek, lékař a účastník misí Lékařů bez hranic, představí fyzický rozměr „trestu“. Jak tělo reaguje, pokud mu nedáme, co potřebuje, a co to vypovídá o naší společnosti. Jakub Drápal – právník a kriminolog působící na Právnické fakultě UK a na Ústavu státu a práva AV ČR, odpoví na otázku, jak vlastně v ČR trestáme a k čemu samotné trestání je.

Festival vyvrcholí diskusemi a debatami, které ukážou, že i 35 let po revoluci je naše demokracie živá a svobodná, i když neustále čelí novým snahám o její rozbití.

Výstava pro každého
Festival svobody doprovází výstava Paměti národa v Moravskoslezském kraji. K vidění je na náměstí T. G. Masaryka. Představuje události dějin 20. století prostřednictvím životních příběhů spoluobčanů, které natočili dokumentaristé ve studiu Paměti národa.

Další zprávy z regionu