Hasiči brázdí kopce na supermoderní šestikolce

Speciální terénní víceúčelové vozidlo nově využívá hasičská jednotka v Jablunkově. Podvozek šestikolového dopravního traktoru, který stál přes 1,3 milionu korun, dorazil do nejvýchodnějšího města ČR z Kanady.

Jablunkovští hasiči mají k dispozici unikátní terénní vozidlo. Foto: hasiči

Jak zdůraznil velitel jablunkovské jednotky David Sadowski, dopravní prostředek tohoto typu žádná z jednotek na území od Čantoryje až po Hrčavu, v tomto 17kilometrovém úseku česko-polské státní hranice, doposud k dispozici neměla.

„Spolu se čtyřkolkami jednotky Wisla tvoří náš šestikolový traktor flotilu malých a lehkých vozidel, které se mohou pohybovat přímo v terénu, mimo lesní cesty. O navigaci a monitoring terénu ze vzduchu se stará dron jednotky Istebna. Šestikolka je vybavena předním a zadním navijákem s tažnou silou jeden a půl tuny. Na nákladní ploše je hasicí modul s 210 litry speciální ekologické hasicí směsi, která umožňuje hlubší prostup do hořící lesní rašeliny. Součástí výbavy je rovněž vysokotlaké čerpadlo pro přečerpávání vody ve velkém převýšení, motorová pila a zdravotnický kufr,“ přiblížil David Sadowski.

Doplnil, že po sundání hasicího modulu vznikne prostor pro transport zraněných osob nebo pro přepravu 300 kilogramů materiálu.

Nové terénní vozidlo vedení Jablunkova místním hasičům pořídilo díky finanční podpoře z česko-polského programu Interreg zaměřeného na „Moderní řešení pro klimatické hrozby.“

Další zprávy z regionu