Návštěvníci, kteří dorazili minulý týden na vernisáž, narazili hned u vchodu na zeleninové pohoštění. Ne náhodou, na první pohled je i výstava ze zeleniny. To je ale jen zdání. „Veškeré plastiky jsou vytvořeny tradiční a hodně starou technikou. Jde o odlitky z bronzu a hliníku. A máte pravdu, všechny vypadají velice živě a svěže. Obsahují ty nejmenší detaily,“ podotkla edukátorka výtvarného umění třinecké knihovny Veronika Chmelařová.
Doplnila, že výstava reaguje na problémy dnešního světa, na globální změny, posthumanismus a generační trauma. „Plastiky jsou v situacích, které korespondují s tím, z jakého materiálu jsou vytvořeny. Takže například výjevy z chilli papriček jsou štiplavé, erotické, prostě chilli. Ty z kyselých okurek zase představují nakyslé lidské chování, agresi, násilí,“ vysvětlila edukátorka.

Výstava parafrázuje myšlenku německého filozofa Ludwiga Feuerbacha – jsi tím, co jíš. Je jedinečnou příležitostí seznámit se s tvorbou tohoto výrazného umělce a zažít umění, které oslovuje nejen vizuálně, ale také provokuje k zamyšlení nad současným světem.
Paweł Czekański (*1989) je polský vizuální umělec, který se věnuje sochařství, fotografii a videu. V Třinci vystavuje tento autor poprvé, a jak sám řekl na vernisáži, je za tuto možnost nesmírně rád.