V regionu přibudou mladí zubaři

Lidí, kteří marně hledají zubaře poblíž místa bydliště, je stále hodně. Naději jim přináší nový obor na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, o který je mezi studenty enormní zájem. Navíc na škole studuje mnoho mladých z našeho kraje.

Škola má pro své studenty špičkové vybavení. Foto: Ostravská univerzita

Obor Zubní lékařství na Ostravské univerzitě funguje už druhým rokem. Za tři roky z něj tedy vyjdou čerství absolventi.

„Výhodou je, že mohou, na rozdíl od všeobecných lékařů, nastoupit ihned do práce. A potěšitelné pro tento region je i to, že velká část stávajících studentů pochází ze zdejšího kraje. Tudíž je naděje, že zde budou chtít i zůstat a provozovat svou praxi,“ podotkl děkan Lékařské fakulty Rastislav Maďar.

Těší ho, jaký je mezi mladými lidmi o tento obor zájem. „Kdysi bylo zubní lékařství takovou popelkou. Nemělo tak velkou prestiž. Dnes je tomu jinak. Letos evidujeme přes 730 přihlášek a bereme dvacet do ročníku. Ze všech studijních programů na celé Ostravské univerzitě je to největší převis,“ prozradil Rastislav Maďar.

Co se týče stávajících studentů, kteří za sebou budou mít za pár měsíců polovinu studia, zatím všichni prošli a je jich plný stav.

Škola by zvažovala i větší počet přijatých studentů, ale to v tuto chvíli není možné. Až se naplní všechny ročníky, bude jich studovat sto. „Pro všechny je třeba mít veškeré potřebné vybavení. Od křesel, až třeba po fantomovy místnosti, ve kterých jsou vlastně makety pacientů, na kterých se budoucí lékaři učí,“ popsal děkan.

Praktická výuka je navíc vysoce individualizovaná, na jednoho studenta je často jeden učitel. „Z toho je patrné, že kapacitu jen tak navyšovat nebudeme, protože na tolik studentů musíme mít i dostatek pedagogů. A který stomatolog jen tak opustí svou praxi a půjde učit?“ nastínil Rastislav Maďar. Pozitivní zprávou je, že po vypsání výběrového řízení se škole přihlásilo přes 40 zájemců, což je nebývale mnoho.

Potíž s pojišťovnami
Lidé často narážejí na to, že zubaře sice najdou, ale k dispozici je jen ten, který nespolupracuje se zdravotními pojišťovnami. Vše si tedy musí platit ze svého. „Tato otázka je spíše na zástupce České lékařské komory. Já bych navrhoval, aby absolventi měli ze zákona povinnost první dva, tři roky aspoň část pacientů obsloužit na zdravotní pojišťovnu,“ podotkl Maďar. Jedním dechem se ale zastal zubařů. Podle něj jsou úhrady od pojišťoven velice nízké. Není divu, se se mnozí spolupráci s nimi brání.

Jak je udržet doma?
Univerzita sice „vyprodukuje“ ročně přibližně dvacet nových zubařů. Jak je ale udržet v regionu? V Třinci v této souvislosti zvažují různé pobídky a motivace, které absolventy stomatologických oborů udrží doma.

„Takže bychom jim ke konci studia, mám na mysli třeba poslední dva roky, rádi nabídli například stipendium, samozřejmě s podmínkou, že budou mít praxi u nás a budou spolupracovat s pojišťovnami. Podrobnosti ale ještě ladíme,“ řekla primátorka Třince Věra Palkovská.

Další zprávy z regionu