Kraj a železárny přispějí ke zlepšování životního prostředí

Třinecké železárny a Moravskoslezský kraj opět uzavřely dobrovolnou dohodu. Tou se obě strany zavazují k aktivitám nad rámec zákonné legislativy, aby přispěly ke zlepšování životního prostředí v regionu.

Roman Heide a Josef Bělica při podpisu dohody. Foto: pmj

Tato dohoda navazuje na předchozí s platností v letech 2022 až 2024, u které všechny své závazky podle vyhodnocení oba subjekty splnily.

„Kvalita ovzduší se v našem regionu stále zlepšuje. Výstupy nejnovější Situační zprávy o kvalitě ovzduší jsou důkazem, že ve snaze zlepšit životní prostředí jdeme správným směrem. Kromě zákonných povinností krajského úřadu, jako je aplikace emisních limitů dle Evropské legislativy, se také snažíme s podniky jednat a hledat možnosti, co bychom pro naše životní prostředí mohli udělat navíc. Tak vznikají naše dobrovolné dohody a mě velice těší, že do toho jsou s námi Třinecké železárny znova. Tento podnik významně modernizuje provoz, zajímá se o své okolí a nabízí našim lidem dobrou práci,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica s tím, že kraj se v rámci dohody stejně jako v minulých letech zavázal k financování nadlimitního čištění komunikací, příspěvkům na výměny starých kotlů za ekologické zdroje tepla a dotacím na enviromentální vzdělávání. Také například pomůže obcím efektivně hospodařit s vodami či nakládat s odpady.

Dobrovolnou dohodu podepsali hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica a generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. „Závazky dobrovolné dohody považujeme dnes už za nedílnou součást našich aktivit. Většina z nich cílí na zlepšení kvality ovzduší ve městě a jeho okolí. Stejně jako v minulých letech zajistíme investice do omezování prašnosti, úklid komunikací v areálu firmy i ve městě nad rámec běžných povinností nám stanovených legislativou. Budeme investovat do výsadby zeleně a podpoříme rozvoj lesních porostů a biodiverzity. Budeme pokračovat v organizaci ozdravných pobytů pro děti v Tatrách, kam jsme už za poslední roky poslali 2 500 žáků místních základních škol,“ shrnul generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. Součástí dohody je podle něj i řada provozních opatření na výrobních technologiích, které zlepšují životní prostředí.

Nová dobrovolná dohoda navazuje na tu předchozí uzavřenou v červnu roku 2022 s platností do konce roku 2024. Její závazky pro rok 2024 obě strany splnily. „Moravskoslezský kraj všechny své závazky dodržel. Například přispívá všem úspěšným žadatelům o kotlíkovou dotaci dalších 7 a půl tisíce korun navíc. V minulém roce jsme tak z krajského rozpočtu na výměnu neekologického kotle vyplatili 6,96 milionu korun. Dalších více než 10 milionů máme připraveno pro tento rok. Také nad rámec zákonných povinností hradíme nadlimitní čištění silnic. V minulém roce jsme vynaložili 13 milionů korun na čištění komunikací v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší,“ řekl radní pro životní prostředí Pavel Staněk s tím, že krajský úřad obhájil certifikát EMAS a certifikovaný systém řízení kvality. To znamená, že minimalizuje negativní dopady svého provozu na životní prostředí a zlepšuje kvalitu služeb občanům.

Další zprávy z regionu