Tím práce na záchraně a opravě školní budovy, která vyhořela loni 31. července, zdaleka nekončí.
„Dosud jsme řešili následky požáru, bylo třeba obnovit celé horní patro včetně střešní konstrukce a samotné střechy. Až zmizí provizorní zastřešení, dostane střecha krytinu z pálených tašek, takže bude vypadat jako před sto lety,“ říká Vojtěch Kadlubiec, referent investic Městského úřadu v Českém Těšíně, který sanační práce na budově koordinuje.
Během více než deseti měsíců se objekt vyklízel, vysoušel a likvidovaly se promáčené stropní podhledy, škrábaly se malby na stěnách. Strop nejvyššího patra museli dělníci vybudovat celý znovu a na něj pak přišla nová nosná konstrukce střechy z dřevěných trámů a ocelových nosníků.
Rekonstrukce potrvá rok
Po odstranění sarkofágu začne na konci léta samotná rekonstrukce školy.
„Rekonstrukce čeká celou budovu. Bude se dělat nová elektroinstalace, nové rozvody vody a topení. Samotné třídy projdou modernizací. Ve všech místnostech se budou dělat nové stropní podhledy, bude se měnit dlažba na chodbách a obložení na schodišti,“ vyjmenoval Kadlubiec.
Více než 100 let stará školní budova bude mít nově i výtah a také schodiště do podkrovních prostor.
Podle současných plánů by rekonstrukce měla být hotová do příštího léta. „To, aby se stihla budova do začátku školního roku vybavit,“ dodal Vojtěch Kadlubiec.