Záchranáři na nebezpečí upozorňují každý rok, a přesto se v našem kraji opakovaně stává zhruba deset takových úrazů. Bohužel při nich dochází i k úmrtí.
Loňská zářijová povodeň poškodila koryto Olše mimo jiné také na oblíbeném místě pod splavem u Nieslanika v Jablunkově. Pod hladinou řeky se skrývají ulomené části horní splavové hrany. Poškozené kamenné kvádry s ostrými hranami tvoří nástrahu. Především pak pro ty, kteří do vody rádi skáčou.
„Lidé si myslí, že místo dobře znají. Vždyť tam třeba loni nejednou skákali. Ale v přírodě se situace mění. Přes den jsou většinou všichni opatrnější, ale večer, pod vlivem kamarádů i alkoholu, jde obezřetnost stranou. A dochází k úrazům,“ říká mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.
Každý rok se setkává přibližně s desítkou takových případů. Plavci při skoku do mělké vody narazí hlavou o zem, v tomto případě o kamennou hranu, a mohou si poranit míchu. „Někdy je ochrnutí dočasné, když se však mícha přeruší, jsou následky trvalé, člověk ochrne. Ještě větším nebezpečím je, že skokan ztratí vědomí a utopí se. Kamarádi ho ve tmě a v tekoucí vodě nemusí najít,“ upozornil mluvčí. Nebezpečné v tomto ohledu není jen přírodní koupání, ale i zahradní bazénky.
Co s rizikovým místem?
Vedení jablunkovské radnice se v této záležitosti obrátilo na Povodí Odry, které je správcem vodního toku Olše. „Odstranit kvádry by sice bylo možné, ale splav není v majetku města, a tudíž nemáme oprávnění provádět jakékoliv úpravy. S Povodím Odry máme dohodu, že opravu zmíněného místa provede počátkem srpna po skončení folklorních slavností v Městském lese,“ informoval starosta Jablunkova Jiří Hamrozi.
Na riziko úrazu hrozící při skákání do vody u Nieslanika upozorňuje příchozí varovný nápis, který tam město nechalo umístit.