Město chce po staviteli miliony

Přibližně 3,3 milionu korun je částka, kterou bude jablunkovská radnice soudně vymáhat od společnosti Zowada Group. Jedná se o smluvní pokutu a náhradu škod vzniklých při rekonstrukci školní jídelny v Lesní ulici.

Slavnostní otevření jídelny se uskutečnilo loni v září. Foto: ba

Podle zástupců radnice zhotovitel nedodržel stanovený termín, když jídelnu za bezmála 75 milionů korun dokončil až loni v srpnu. Původně měla být hotová už v květnu.

„Částku vyčíslil náš právní zástupce. Na základě podkladů od stavebního dozoru do ní zahrnul veškeré uznatelné náklady a také náhradu za obědy od externího dodavatele,“ informoval starosta Jablunkova Jiří Hamrozi.

Prozradil, vedení města nenašlo se společností Zowada Group společnou řeč. Jelikož dohodou neskončilo ani jednání právních zástupců radnice a firmy, zastupitelé města se jednohlasně shodli na tom, že spor se vyřeší prostřednictvím soudního řízení.

Zástupci vedení společnosti Zowada Group v prohlášení uvedli, že je situace mrzí, neboť dle jejich názoru ji bylo možné vyřešit věcnou diskusí. Odmítají tvrzení, že za posun termínu dokončení rekonstrukce školní jídelny nese zodpovědnost pouze jejich společnost, a proto považují sankce za neopodstatněné.

„Opakovaně jsme se potýkali s nedostatky projektové dokumentace, kterou bylo nutné průběžně upravovat a doplňovat, což mělo přímý vliv na průběh stavebních prací. V průběhu stavby došlo k uzavření pěti dodatků ke smlouvě a provedení přibližně třiceti významných rozpočtových změn. Dalším zásadním faktorem byly vícepráce požadované investorem. Výrazně rozšířily původní rozsah zakázky a tím si vyžádaly více času na realizaci. Na tuto skutečnost jsme město opakovaně upozorňovali a žádali odpovídající úpravu harmonogramu. K tomu však nedošlo. Za problematické považujeme zejména to, že rozsáhlé vícepráce byly schváleny až v závěrečné fázi stavby,“ stojí v prohlášení společnosti Zowada Group.

Právní zástupce jablunkovské radnice Melanie Pyszková však vidí celou záležitost jinak. „Po seznámení se s podklady konstatuji, že žaloba ze strany města je odůvodněná. Nelze předjímat, jak dlouho řízení potrvá. Může se protáhnout i na několik let,“ předeslala.

Další zprávy z regionu